Walter Scott'un Rob Roy adlı eserinde kurmaca ve gerçeklik karması
The mix of fiction and reality in Walter Scott's Rob Roy
- Tez No: 890281
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BURAK BÜYÜKTOPÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Tarih insanoğlunun kayıt tutarak geçmişini hatırlamasına ve geleceğine ışık tutmasına kaynaklık eden önemli bir olgudur. Tarihçiler, geçmişte yaşanan tüm olayları tarafsız biçimde arşiv kaynakları olarak belgelemişlerdir. Kimi zaman arşiv kaynakları olarak sağlanmış olsa da insan yaşamında gerçekleşmiş olan bazı gelişmeler ile tarihin edebiyat alanına yansıdığı görülmektedir. Yazınsal metinlerin duygu ve düşünceleri açıklayan bir araç olarak kullanılması dil ve yazının gelişimini ve buna bağlı olarak okur kitlesinin oluşumunu ve yazınsal türlerin ortaya çıkışını sağlamıştır. Edebiyat ile tarihin harmanlanmasını inceleyen bu çalışma, tarihi dönemlerin yaşam koşullarını aktarmada yeni bir yolun keşfini ele almaktadır. Edebiyat alanında oluşum göstermiş olan bu yeni tür tarihe ışık tutan bir modeldir. Bu bağlamda çalışma tarih ve edebiyatın kesişim noktasını açıklayarak tarihsel romanların ortaya çıkışını incelemektedir. Tarihsel romanlar üzerinden tarihin anlatımının kurgudan yararlanılarak sağlandığı belirtilmektedir. Tarihsel karakterlerin kurgusal anlamda incelenmesi, bu çalışmanın araştırma konularından biridir. Tarihsel romanların incelenmesinde ön plana çıkan en temel özellik olan kurmacanın, tarihsel olayların ele alınmasında doğru yöntemler ve yeterli düzeyde gerçeklik ile örtüşmesi gerektiği belirtilmektedir. Scott tarafından, kurgunun tarihsel romandaki işlenişi üzerine yapılan incelemelerden çalışma boyunca bahsedilmesinin yanı sıra, tarihsel romanlarda karakterlerin işlenişi tarihsel gerçeklik bağlamında önem arz etmektedir. Çalışmada, tarihsel roman yazarları arasında öncü olduğu bilinen Walter Scott'un tarihsel olaylara bakış açısı ile ele alınan romanda söz konusu olan tarihsel dönemin eser bağlamında yansıması açıklanmaktadır. Aynı zamanda kurgulama yöntemi ile tarihsel romanlarda ön plana çıkan Scott'un kurgulama yöntemi ile üslubu ve biçemi incelenmektedir. Bu anlamda çalışmanın temel inceleme konusu olan Scott'un Rob Roy adlı eseri dışında benzerlikler açısından yazarın diğer tarihsel roman türündeki eserlerinden bahsedilmiştir. Scott'un birbiri ardına vermiş olduğu tarihsel romanları arasında benzerlik açısından Rob Roy ve Waverley'in bir karşılaştırmasına yer verilmiştir. Bu çalışmada kurmaca ve gerçeklik unsurlarını eser içerisindeki olay örgüsü bağlamında incelemek üzere Rob Roy adlı eserin olay örgüsü ile ilgili yapılan araştırmalara yer verilmiştir. Ayrıca eserin tarihsel roman olma özelliğini ön plana çıkaran teknikler açıklanmıştır. Dönemin şartları, sosyo-kültürel, ekonomik ve toplumsal yapısı incelenmiştir. Bu şartların geçmişte yaşanan olayları gerçeklik bağlamında nasıl edebi bir esere dönüştürdüğü gösterilmiştir. Eserde tarihsel romanın doğuşu-gelişimi anlatılmıştır. Kurmaca ve gerçeklik bağlamında Walter Scott'un Rob Roy adlı eseri incelenmiş günümüz edebiyatına yeni bir bakış açısı getirmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
History is an important phenomenon that enables human beings to remember their past and shed light on their future by keeping records. Historians have documented all past events objectively as archive sources. Although sometimes provided as archive sources, it is seen that history is reflected in the field of literature with some developments in human life. The use of literary texts as a tool to explain feelings and thoughts enabled the development of language and writing and, accordingly, the formation of the readership and the emergence of literary genres. This study, which examines the blending of literature and history, deals with the discovery of a new way to convey the living conditions of historical periods. This new genre, which has emerged in the field of literature, is a model that sheds light on history. In this context, the study examines the emergence of historical novels by explaining the intersection of history and literature. It is stated that the narration of history through historical novels is provided by using fiction. Examining historical characters in a fictional sense is one of the research subjects of this study. It is stated that fiction, which is the most basic feature that comes to the fore in the analysis of historical novels, should coincide with correct methods and a sufficient level of reality in dealing with historical events. In addition to the examinations made by Scott on the treatment of fiction in historical novels are mentioned throughout the study, the treatment of characters in historical novels is important in the context of historical reality. In the study, the reflection of the historical period in question in the novel, which is discussed with the perspective of historical events of Walter Scott, who is known to be a pioneer among historical novel writers, is explained in the context of the work. At the same time, the style and style of Scott, who comes to the fore in historical novels with his editing method, are examined. In this sense, apart from Scott's Rob Roy, which is the main subject of the study, other works of the author in the historical novel genre were mentioned in terms of similarities. A comparison of Rob Roy and Waverley is included in terms of similarities between Scott's historical novels, which he wrote one after the other. In this study, research on the plot of the work called Rob Roy is included in order to examine the elements of fiction and reality in the context of the plot in the work. Additionally, the techniques that highlight the work's character as a historical novel are explained. The conditions, socio-cultural, economic and social structure of the period were examined. It has been shown how these conditions transform past events into a literary work in the context of reality. In the work, the birth and development of the historical novel is explained. Walter Scott's work Rob Roy was examined in the context of fiction and reality and an attempt was made to bring a new perspective to today's literature.