İnsansız hava aracı sürüleri için çoklu görev ataması ve görev optimizasyonu
Task assignment for drone duty group and mission optimization
  1. Tez No: 890354
  2. Yazar: EYÜP YAKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖKKEŞ TOLGA ALTINÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Electrical and Electronics Engineering, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma, İHA'ların yol planlaması için aç gözlü bir algoritmanın geliştirilmesini ve bu algoritmanın tehlikeli bölgelerden kaçınma, kritik yaklaşma mesafesine ulaşma ve görev süresini en aza indirgeme kriterlerine dayalı olarak İHA rotalarını sıralamasını sağlamak ve sıralanan rotalardan uygun olanları tespit ederek görev seçimini optimize etmeyi amaçlamaktadır. Görevler, saldırı görevleri ve oyalama görevleri olarak iki ayrı sınıflandırmada değerlendirilmiştir. Çeşitli senaryolara tabi tutulan algoritmanın simülasyon sonuçları, algoritmanın başarılı olduğunu göstermiştir. Algoritma aracılığı ile İHA'lar takip etmesi için güvenli rotalar oluşturulmuş, hedeflere etkili bir şekilde ulaşılmış ve görev süreleri düşük olan rotalar tespit edilerek ön plana çıkartılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to develop a greedy algorithm for path planning of UAVs and to enable this algorithm to rank UAV routes based on the criteria of avoiding dangerous areas, reaching the critical approach distance and minimising the mission duration, and to optimise the mission selection by identifying the suitable ones from the ranked routes. The missions are categorised as attack missions and diversion missions. The simulation results of the algorithm subjected to various scenarios showed that the algorithm was successful. Through the algorithm, safe routes were created for UAVs to follow, targets were reached effectively, and routes with low mission durations were identified and prioritised.