65 yaş üstü akut miyeloid lösemi hastalarında uygulanan tedavi algoritmalarının prognoz ve sağ kalım üzerine etkisi
- Tez No: 890355
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASU FERGÜN YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hematoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş ve Amaç: Akut miyeloid lösemi, hematopoetik öncül hücrelerin periferik kan, kemik iliği ve/veya diğer dokularda klonal çoğalması ile karakterize hematolojik bir malignitedir. Yoğun tedavi protokolleri ardından yapılan allojenik kök hücre nakli genç lösemi hastalarının tedavisinde önemli bir yapıtaşıdır. İleri yaş hastalar ise sahip oldukları komorbidite yükü ve düşük performans skorları sebebiyle bu tedavi modalitelerine çoğunlukla aday olamamaktadır. Bu olgularda düşük yoğunluklu tedavi protokolleri ile yaşam kalitelerinin iyileştirilmesi hedeflenmektedir. Biz bu çalışmamızda Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hematoloji Polikliniğinde tanı konulan ve takibi yapılan 65 yaş üstü akut miyeloid lösemi hastalarında, demografik verilerin, laboratuvar değerlerinin, sitogenetik profilin ve uygulanan tedavi modalitelerinin prognoz ve sağ kalım üzerine etkisini incelemeyi amaçladık. Yöntem: 2012-2022 yılları arasında polikliniğimize başvurarak akut miyeloid lösemi tanısı alan 65 yaş ve üstü hastaların dosyaları retrospektif olarak incelendi. Dahil edilen hastaların yaş, cinsiyet, komorbiditeleri, performans skorları, tanı anındaki laboratuvar değerleri, kemik iliği biyopsi bulguları ve sitogenetik profili, aldığı tedaviler ve yan etkileri, tedavilere yanıt durumu ve sağ kalımı etkileyen faktörleri araştırdık. Bulgular: Hastaların 31'i (%44,9) kadın ve 38'i (%55,1) erkek, tanı anındaki ortalama yaş 72,21±5,44 yıl idi. ELN 2022 Risk sınıflamasına göre hastaların %73,1'i orta risk profilinde yer almaktaydı. Hastaların %21,8'i yoğun tedavi %68,1'i düşük yoğunluklu tedavi aldı. İntensif tedavi alanlar ile almayan gruplar incelendiğinde; 70 yaş üstü hastalarda daha çok intensif olmayan tedavilerin tercih edildiği gözlemlendi (p=0,005). Benzer şekilde, CCI 6 ve üstü olan katılımcıların daha çok intensif olmayan protokoller ile tedavi edildiği belirlendi (p=
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Acute myeloid leukemia is a hematologic malignancy characterized by clonal proliferation of hematopoietic precursor cells in peripheral blood, bone marrow and/or other tissues. Allogeneic stem cell transplantation followed by intensive treatment protocols is the cornerstone of treatment for young leukemia patients. Older patients are often not candidates for these treatment modalities due to their comorbidity burden and low performance scores. In these patients, it is aimed to improve their quality of life with low-intensity treatment protocols. In this study, we aimed to investigate the effect of demographic data, laboratory values, cytogenetic profile and treatment modalities on prognosis and survival in acute myeloid leukemia patients over 65 years of age who were diagnosed and followed up in the Hematology Outpatient Clinic of Marmara University Pendik Training and Research Hospital. Method: We retrospectively analyzed the files of patients aged 65 years and older (100 patients) who were diagnosed with acute myeloid leukemia in our outpatient clinic between 2012 and 2022. Age, gender, comorbidities, performance scores, laboratory values at the time of diagnosis, bone marrow biopsy findings and cytogenetic profile, treatments and side effects, response to treatments and factors affecting survival were investigated. Results: Of the patients, 31 (44.9%) were female and 38 (55.1%) were male, and the mean age at diagnosis was 72.21±5.44 years. According to the ELN 2022 Risk Classification, 73.1% of the patients were in the intermediate risk profile. 21.8% of patients received intensive treatment and 68.1% received low-intensity treatment. When the intensive and non-intensive treatment groups were analyzed, it was observed that non-intensive treatments were preferred more in patients older than 70 years (p=0.005). Similarly, it was determined that participants with a CCI of 6 and above were mostly treated with non-intensive protocols (p=