Acil servise akut böbrek yetmezliği bulguları ile başvuran covid-19 tanılı hastaların klinik özellikleri
Clinical characteristics of patients diagnosed with covid-19 applying to the emergency service with symptoms of acute renal failure
  1. Tez No: 890367
  2. Yazar: BURAK ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATAKAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Hematolojik, biyokimyasal ve immünolojik biyobelirteçlerdeki anormalliklerin, 2019 Coronavirüs Hastalığı'nın (COVİD-19) ciddiyeti ve mortalitesi ile ilişkili olduğu gösterilmiştir. Bu nedenle hem karaciğer hem de böbrek fonksiyonlarının yanı sıra hematolojik parametrelerin erken değerlendirilmesi ve izlenmesi, COVİD-19'un ilerlemesini tahmin etmek için çok önemlidir. Acil servise akut böbrek yetmezliği bulguları ile başvuran COVİD-19 tanılı hastaların klinik özelliklerini araştırmayı amaçladık. 1 Ocak 2020- 1 Ocak 2022 tarihleri arasında acil serviste COVİD-19 ve eşlik eden akut böbrek hasarı (ABH) şikayetlerle başvuran hastalar dâhil edildi. Çalışmamızda hastaların demografik bilgiler, laboratuvar testleri ve mortalite bilgisi veri olarak kullanıldı. Veriler hastane bilgi yönetim sistemi, ölüm bildirim sistemi veya telefonla iletişim kurularak elde edildi. Hemodiyaliz uygulanan 4 hasta (%2,8), yoğun bakım yatışı bulunan 46 hasta (%31,7) vardı ve mortalitede 35 hasta (%24,1) ölmüştür. Ve YB yatışı 75,15 yaş ortalaması ile YB yatışı bulunmayan hastalara göre (56,45 yaş) daha yüksek yaş ortalaması vardı.
Özet (Çeviri)
Hematologic, biochemical, and immunologic biomarker abnormalities have been shown to be associated with the severity and mortality of coronavirus disease 2019 (COVID-19). Therefore, early evaluation and monitoring of hematologic parameters, along with both liver and kidney functions, are crucial for predicting the progression of COVID-19. Hence, we aimed to investigate the clinical characteristics of COVID-19 patients admitted to the emergency department with acute kidney injury (AKI) findings in our study. Patients who presented with COVID-19 and concomitant AKI complaints to the emergency department between March 2020 and March 2022 were included. Demographic data, laboratory tests, and 1-year mortality information of the patients were used as data in our study. Data were obtained using the hospital information management system, death notification system, and by telephone communication. Hemodialysis was performed in 4 patients (2.8%), and 46 patients (31.7%) were admitted to the intensive care unit (ICU). Regarding mortality, 35 patients (24.1%) were found to have died. ICU admission had a higher mean age (75.15 years) compared to patients without ICU admission (56.45 years).