2022 ve 2023 YKS fizik sorularının bloom'un yenilenmiş taksonomisi ile 2018 0rtaöğretim fizik dersi öğretim programı kazanımları açısından incelenmesi
Investigation of 2022 and 2023 YKS physics questions with bloom's renewed taxonomy in terms of gains of the 2018 secondary school physics course teaching program
- Tez No: 890374
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN GÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmada, 2022 ve 2023 yıllarında gerçekleşen Yükseköğretim Kurumları Sınavlarının (YKS) birinci basamağı Temel Yeterlik Testi (TYT) ile ikinci basamağı Alan Yeterlik Testinde (AYT) sorulan toplam 42 adet fizik sorusunun Bloom'un yenilenmiş taksonomisine ve 2018 ortaöğretim fizik dersi programında bulunan kazanımlar açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda nitel araştırma tekniklerinden biri olan doküman analizi metodundan yararlanılmıştır. Araştırma kapsamında 2022 ve 2023 TYT ve AYT soruları Bloom'un yenilenmiş taksonomisine göre çözümü yapıldıktan sonra, bu fizik sorularının 2018 ortaöğretim fizik dersi öğretim programında yer alan kazanımlarla örtüşme durumu belirlenmeye çalışılmıştır. Bu kapsamda, birinci aşamada 2022 ve 2023 TYT ve AYT' de çıkan fizik sorularının Talim Terbiye Kurulu tarafından kabul edilen fizik dersi ortaöğretim programında (17.07.2017 tarihli 89 sayılı kurul kararı ile öğretim programındaki değişikler) yer alan kazanımlara göre incelenmiştir. İnceleme sonucunda elde edilen veriler tablolar halinde sunulmuştur. İkinci aşamada ise 2022 ve 2023 TYT ve AYT'de çıkan fizik sorularının Bloom'un yenilenmiş taksonomisi açısından analizi gerçekleştirildi. Analiz sonucunda elde edilen veriler tablolar halinde sunulmuştur. Yapılan incelemede, 2022 TYT Fen bilimleri testinde yer alan yedi tane fizik sorusundan dördünün dokuzuncu sınıf fizik öğretim programındaki kazanımlarla uyumlu olduğu, kalan üç tanesinin ise 10. sınıf fizik öğretim programındaki kazanımlarla uyumlu olduğu görülmüştür. 2022 AYT için yapılan incelemede fen bilimleri testinde yer alan 14 adet fizik sorusundan altı tanesi 11. sınıf fizik öğretim programında yer alan kazanımlarla uyumlu olduğu, kalan sekiz tanesinin ise 12. sınıf fizik öğretim programındaki kazanımlarla uyumlu olduğu görülmüştür. 2022 TYT fen bilimleri testinin fizik bölümündeki yedi tane soru Bloom'un yenilenmiş taksonomisinin 'bilgi' boyutunda çözümü neticesinde; olgusal bilgi boyutunda bir soru, kavramsal bilgi boyutunda beş soru, işlemsel bilgi boyutunda bir soru sorulduğu, üst bilişsel bilgi boyutundan soru sorulmadığı görülmüştür. 2022 TYT fen bilimleri testindeki fizik sorularının Bloom'un yenilenmiş taksonomisinin bilişsel süreç boyutunda çözümü neticesinde; hatırlama basamağından hiç soru sorulmadığı, anlama basamağından altı soru sorulduğu, uygulama basamağından bir soru sorulduğu, üst düzey bilişsel yeteneklerin ölçülmesini sağlayan çözümleme, değerlendirme ve yaratma basamağından soru sorulmadığı görülmüştür. 2022 AYT fen bilimleri testinin fizik bölümündeki 14 soru Bloom'un yenilenmiş taksonomisi bilgi boyutunda çözümü neticesinde; olgusal bilgi boyutundan dört soru sorulduğu, kavramsal bilgi boyutundan yedi soru sorulduğu, işlemsel bilgi boyutundan üç soru sorulduğu, üst bilişsel bilgi boyutundan soru sorulmadığı görüldü. 2022 AYT fen bilimleri testinin fizik sorularının Bloomun yenilenmiş taksonomisinin bilişsel süreç boyutuna göre analizi neticesinde; hatırlama basamağından bir soru sorulduğu, anlama basamağından on soru sorulduğu, uygulama basamağından üç soru sorulduğu, üst düzey bilişsel yeteneklerin ölçülmesini sağlayan çözümleme, değerlendirme ve yaratma basamaklarından soru sorulmadığı görülmüştür. 2023 TYT fen bilimleri testinde yer alan yedi tane fizik sorusundan ikisinin dokuzuncu sınıf fizik dersi öğretim programında bulunan kazanımlarla uyumlu olduğu, kalan beş tanesinin ise 10. sınıf fizik dersi öğretim programında bulunan kazanımlarla uyumlu olduğu görülmüştür. AYT için yapılan incelemede ise 2023 AYT Fen bilimleri testinde yer alan 14 fizik sorusundan dokuz tanesinin 11. sınıf fizik dersi öğretim programında bulunan kazanımlarla uyumlu olduğu, kalan beş sorunun ise 12. sınıf fizik dersi öğretim programındaki kazanımlarla uyumlu olduğu görülmüştür. 2023 TYT fen bilimleri testinin fizik bölümündeki yedi fizik sorusunun Bloom'un yenilenmiş taksonomisinin bilgi boyutunda analizi neticesinde; olgusal bilgi boyutunda soru sorulmadığı, kavramsal bilgi boyutunda beş soru sorulduğu, işlemsel bilgi boyutunda iki soru sorulduğu, üst bilişsel bilgi boyutundan hiç soru sorulmadığı görülmüştür. 2023 TYT fen bilimleri testinde bulunan yedi adet fizik sorusunun Bloom'un yenilenmiş taksonomisinin bilişsel süreç boyutunda analizi sonucunda; hatırlama basmağından hiç soru sorulmadığı, anlama basamağından beş soru sorulduğu, uygulama basamağından iki soru sorulduğu, üst düzey bilişsel yetenekleri ölçmeye yarayan çözümleme, değerlendirme ve yaratma basamaklarından ise hiç soru sorulmadığı görülmüştür. 2023 AYT fen bilimleri testinin 14 tane fizik sorusunun Bloom'un yenilenmiş taksonomisi 'bilgi boyutunda' incelenmesi sonucunda; olgusal bilgi boyutundan hiç soru sorulmadığı, kavramsal bilgi boyutundan dokuz soru sorulduğu, işlemsel bilgi boyutundan beş soru sorulduğu, üst bilişsel bilgi boyutundan soru sorulmadığı görüldü. 2023 AYT fen bilimleri testindeki fizik sorularının Bloom'un yenilenmiş taksonomisinin 'bilişsel süreç' boyutuna göre incelenmesi sonucunda; hatırlama basamağından soru sorulmadığı, anlama basamağından 10 soru sorulduğu, uygulama basamağından üç soru sorulduğu, üst düzey bilişsel becerilerin ölçülmesini sağlayan çözümleme kademesinden bir soru sorulduğu, değerlendirme ve yaratma kademelerinden soru sorulmadığı görülmüştür. 2022 ve 2023 sınav soruları incelendiğinde TYT sınavında, tüm adayların ortak konulardan sorumlu olmalarından kaynaklı sorular dokuzuncu ve onuncu sınıf fizik programındaki kazanımlarla uyumlu olacak şekilde sorulduğu görülmüştür. Lise türüne bakılmaksızın dokuzuncu ve onuncu sınıflarda fizik dersi zorunlu bir ders olmakla birlikte, 11 ve 12. sınıflarda İmam Hatip ve Meslek liselerinde fizik dersi yer almamaktadır. Meslek lisesi ve İmam Hatip liselerinin teknik bölümlerinde, Anadolu, liselerinde seçmeli, Fen Liselerinde ise zorunlu bir derstir. Bundan dolayı, AYT de tüm adayların ortak konulardan sorumlu olmalarından kaynaklı 11. sınıf ve 12. sınıf düzeyinde soru sorulması seçmeli fizik dersini almayan öğrenciler açısından bir sorun oluşturabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate a total of 42 physics questions in the first step Basic Proficiency Test (TYT) and the second step Field Proficiency Test (AYT) of the Higher Education Institutions Exams (YKS) in 2022 and 2023 in terms of Bloom's revised taxonomy and the learning outcomes in the 2018 physics course Secondary Education Program. In line with this goal, document synthesis method, one of the qualitative research techniques, was utilized. Within the scope of the research, after the 2022 and 2023 TYT and AYT questions were solved according to Bloom's revised taxonomy, it was tried to determine the overlap of these physics questions with the achievements in the 2018 physics curriculum.In this context, in the first stage, the physics questions in 2022 and 2023 TYT and AYT were examined according to the achievements in the 2018 physics course Secondary Education Program (changes in the curriculum with the board decision dated 17.07.2017 and numbered 89) accepted by the Board of Education. The data obtained as a result of the examination were presented in tables. In the second stage, the physics questions in 2022 and 2023 TYT and AYT were analyzed in terms of Bloom's revised taxonomy.The data obtained as a result of the analysis were presented in tables. The analysis showed that four of the seven physics questions in the 2022 TYT science test were compatible with the objectives in the ninth grade physics curriculum, while the remaining three were compatible with the objectives in the 10th grade physics curriculum. For the 2022 AYT, it was seen that six of the 14 physics questions in the science test were compatible with the learning outcomes in the 11th grade physics curriculum, and the remaining eight were compatible with the learning outcomes in the 12th grade physics curriculum. As a result of the solution of seven questions in the physics section of the 2022 TYT science test in the 'Knowledge' dimension of Bloom's revised taxonomy; it was seen that one question was asked in the factual knowledge dimension, five questions in the conceptual knowledge dimension, one question in the procedural knowledge dimension, and no question was asked from the metacognitive knowledge dimension. As a result of the solution of the physics questions of the 2022 TYT science test in the cognitive process dimension of Bloom's revised taxonomy; It was seen that no questions were asked from the recall step, six questions were asked from the comprehension step, one question was asked from the application step, and no questions were asked from the analysis, evaluation and creation step, which provides the measurement of high-level cognitive abilities.As a result of the solution of 14 questions in the physics section of the 2022 AYT science test in Bloom's revised taxonomy knowledge dimension; it was seen that four questions were asked from the factual knowledge dimension, seven questions were asked from the conceptual knowledge dimension, three questions were asked from the procedural knowledge dimension, and no questions were asked from the metacognitive knowledge dimension.As a result of the analysis of the physics questions of the 2022 AYT science test according to the cognitive process dimension of Bloom's revised taxonomy; it was seen that one question was asked from the recall step, ten questions were asked from the comprehension step, three questions were asked from the application step, and no questions were asked from the analysis, evaluation and creation steps that enable the measurement of high-level cognitive abilities. Two of the seven physics questions in the 2023 TYT Science test were found to be compatible with the objectives in the ninth grade physics curriculum, while the remaining five were found to be compatible with the objectives in the 10th grade physics curriculum. In the analysis for AYT, it was seen that nine of the 14 physics questions in the 2023 AYT Science test were compatible with the learning outcomes in the 11th grade physics curriculum, and the remaining five questions were compatible with the learning outcomes in the 12th grade physics curriculum.As a result of the analysis of the seven physics questions in the physics section of the 2023 TYT science test in the knowledge dimension of Bloom's revised taxonomy; it was seen that no questions were asked in the factual knowledge dimension, five questions were asked in the conceptual knowledge dimension, two questions were asked in the procedural knowledge dimension, and no questions were asked in the metacognitive knowledge dimension.As a result of the analysis of the seven physics questions in the 2023 TYT science test in the cognitive process dimension of Bloom's revised taxonomy; it was seen that there were no questions from the recall step, five questions from the comprehension step, two questions from the application step, and no questions from the analysis, evaluation and creation steps that serve to measure high-level cognitive abilities.As a result of the analysis of 14 physics questions of the 2023 AYT science test in the knowledge dimension of Bloom's revised taxonomy; it was seen that there were no questions from the factual knowledge dimension, nine questions from the conceptual knowledge dimension, five questions from the procedural knowledge dimension, and no questions from the metacognitive knowledge dimension.As a result of the analysis of the physics questions in the 2023 AYT science test according to the cognitive process dimension of Bloom's revised taxonomy; it was seen that there were no questions from the recall stage, 10 questions from the comprehension stage, three questions from the application stage, one question from the analysis stage, which provides the measurement of high-level cognitive skills, and no questions from the evaluation and creation stages. When the 2022 and 2023 exam questions were examined, it was seen that the questions in the TYT exam were asked in a way that was compatible with the achievements of the ninth and tenth grade physics program, as all candidates were responsible for common subjects. Although physics is a compulsory course in the ninth and tenth grades regardless of the type of high school, there is no physics course in the 11th and 12th grades in Imam Hatip and Vocational high schools. It is an elective course in technical departments of vocational high schools and Imam Hatip high schools, an elective course in Anatolian high schools, and a compulsory course in Science High Schools. Therefore, it is thought that asking questions at the 11th grade and 12th grade level may pose a problem for students who do not take the elective physics course, since all candidates in AYT are responsible for common subjects.