Meningiomlarda kök hücre belirteçlerinin (CD133, CD44, OCT4) klinik ve histopatolojik parametrelerle ilişkisi
The relationship of stem cell markers (CD133, CD44, OCT4) with clinical and histopathological parameters in meningiomas
  1. Tez No: 653689
  2. Yazar: SEDA MAZMANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAGEHAN ÖZDEMİR BARIŞIK, DOÇ. DR. DİLEK YAVUZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Patoloji, Neurosurgery, Pathology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Kanser kök hücreleri birçok kanserin öncüsü olduğu düşünülen ve kemoterapi direnci, rekürrens, metastaz gibi kötü prognoz kriterleriyle ilişkilendirilen hücrelerdir. Birçok kanser tipine spesifik kök hücre belirteçleri bulunmakla birlikte sık nükslerle seyreden meningiomlarda bu belirteçlerin ekspresyonu ile ilgili çalışmalar kısıtlıdır. Bu çalışmada amacımız; kök hücre belirteçlerinden CD133, CD44 ve OCT4'ün meningiomlardaki ekspresyonunu inceleyip bu ekspresyonun tümörün derecesi, Ki67 proliferatif indeksi ve hastaların klinik özellikleri ile ilişkisini araştırarak bu belirteçlerin meningiomlarda prognostik bir önemi olup olamayacağına katkıda bulunmaktır. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Tıbbi Patoloji Bölümü arşivinden 198 meningiom vakası değerlendirmeye alınmış, tüm vakalara immünohistokimyasal olarak CD133, CD44 ve OCT4 boyaları uygulanmış, ekspresyon yaygınlığı ve yoğunluğu değerlendirilmiştir. Ayrıca olguların yaş, cinsiyet, tümör lokalizasyon bilgileri ile tümörlerin histolojik derecesi ve Ki67 proliferasyon indeksleri kaydedilmiş ve bu parametrelerin her bir belirteç ile ilişkisi ayrı ayrı araştırılmıştır. Bulgular: Olguların %88,4'ü CD44 ile, %90,4'ü OCT4 ile, %6,6'sı CD133 ile ekspresyon göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Cancer stem cells are thought to be the precursors of many cancers and associated with poor prognosis criteria such as chemotherapy resistance, recurrence, and metastasis. Although there are specific stem cell markers for many cancer types, studies on the expression of these markers in meningiomas with frequent recurrences are limited. Our aim in this study; to contribute to whether these markers can have a prognostic significance in meningiomas by examining the expression of CD133, CD44 and OCT4, which are the stem cell markers, in meningiomas and investigating the relationship between this expression and the degree of tumor, Ki67 proliferative index and clinical characteristics of the patients. Materials and Methods: 198 meningioma cases were evaluated from the archives of University of Health Sciences Dr. Lutfi Kirdar Kartal City Hospital Medical Pathology Department, CD133, CD44 and OCT4 immunohistochemical stains were applied and evaluated. In addition, age, gender, tumor localization information, histological grade of the tumors and Ki67 proliferation indices were recorded. Results: 88,4% of the cases were expressed by CD44, 90,4% by OCT4, and 6,6% by CD133.