Strategic innovation management: An exploration of the implementation and the challenges of innovation management in Turkish Airline
Stratejı̇k ı̇novasyon yönetı̇mı̇: Türk Hava Yolları'nda inovasyon yönetı̇mı̇nı̇n uygulanması ve karşılaşılan zorluklar üzerı̇ne bı̇r araştırma
- Tez No: 890403
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR GÜLEN ERTOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmanın amacı, havacılık sektöründe köklü bir şirket olan Türk Hava Yolları bağlamında inovasyon faaliyetlerinin yönetimini ve faaliyetleri yönetme süreciyle ilgili sorunları araştırmaktır. Bu makalenin amacı, havayolunun daha iyi bir müşteri deneyimi sunma yeteneğini geliştirmek ve müşteri merkezli yaklaşımları, ortaya çıkan teknolojileri ve ortaklık fırsatlarını değerlendirerek firmanın genel işlevselliğini ve rekabet gücünü artırmak için uygulayabileceği stratejileri belirlemektir. Bahsedilen inovasyon türleri arasında“uçan şefler”,“uçuş rehberliği”uygulaması veya hatta akıllı bakım uygulamaları ve diğer havayolları veya teknoloji şirketleriyle işbirliği yer almaktadır. Ancak araştırma, inovasyonu engelleyen bazı önemli sorunları ortaya koymaktadır; bunlar arasında değişime direnç, kaynak, politika ve düzenleme eksikliği, yüksek rekabet, mevcut yapılar ve işe alımda yetenek eksiklikleri yer almaktadır. Bu zorlukları çözmek için çalışma aşağıdaki önerileri sunmaktadır: İnovasyon iklimini teşvik etmek, insanları kullanmak, dışarı çıkmak, PDCA döngüsünü uygulamak ve uygun şekilde devredilmiş inovasyon. Bu nedenle, belirlenen teorik bakış açıları çerçevesinde mevcut akademik bilgi ve pratik gözlemlere katkı şu şekildedir: Çalışma ayrıca, özellikle gelişmekte olan ülkelerde havacılık endüstrisinde inovasyonun yönetimi üzerinde dijitalleşmenin ve yeni teknolojilerin etkisi hakkında gelecekte çalışmalar yapılması gerektiği yönünde önerilerde bulunmaktadır. Bu nedenle, Türk Hava Yolları'nın bu görevlerle başa çıkabilmesi ve fırsatlardan en iyi şekilde yararlanabilmesi durumunda, havacılıkta dünya pazarında önemli aktörlerden biri olmaya devam edeceği ve pazardaki yeni trendlere veya tüketicilerin ihtiyaçlarına hızla yanıt vereceği sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study is to investigate the management of innovation activities, and the problems related to the process of managing the activities in the context of the Turkish Airlines which is an established company within the aviation industry. The purpose of this paper is to identify strategies that the airline can implement to enhance its ability to deliver a better customer experience and enhance the firm's overall functionality and competitiveness by evaluating customer-centric approaches, emerging technologies and partnership opportunities. The mentioned types of innovations include“flying chefs”,“flight guidance”application, or even intelligent maintenance applications and cooperation with other airlines or technology companies. However, the research reveals some major issues that inhibit innovation; they include resistance to change, lack of resources, policies and regulations, high competition, existing structures and talents deficits in recruitment. In order to solve these difficulties, the study suggests following suggestions: Promoting innovation climate, South using people, going outside, implementing PDCA cycle, and appropriate delegated innovation. Thus, the contribution to the existing academic knowledge and practical observations in the framework of the identified theoretical viewpoints is as follows: The study also provides the suggestions that there should be future studies about the impact of digitalisation and new technologies on the management of innovation in the aviation industry particularly in the developing countries. That is why it can be concluded that if Turkish Airlines can cope with these tasks and get the most out of opportunities, it will certainly remain one of the significant actors on the world market in aviation and promptly respond to new trends in the market or the needs of consumers.