Ballots for security: Women's electoral rights as an identity shield against material threats
Güvenlik için oylar: Maddi tehditlere karşı kimlik kalkanı olarak kadınların seçme ve seçilme hakları
- Tez No: 890408
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELVER BULDANLIOĞLU ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Lozan Antlaşması'nın imzalanmasıyla belirli bir sınır güvenliği düzeyine ulaşan Türkiye, kimlik inşa sürecinin erken dönemlerinde modern Batılı devletler arasında yer almak için bir dizi reform gerçekleştirdi. Ancak bu reformlar sırasında kadınların seçme ve seçilme hakları konusunda bir ilerleme kaydedilemedi. 1924 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yapılan tartışmalarda kadın vatandaşlar bu haklardan mahrum bırakıldı. Ancak 1934 yılında kadınlara seçme ve seçilme hakkı coşkuyla tanındı ve karar vericiler aynı hakların en kısa sürede tüm modern devletlerde kadınlara da tanınması yönündeki isteklerini dile getirdiler. Literatürde kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmesi kararının Türk siyasi elitlerinin maddi olmayan tehdit algısından etkilendiği tartışılmıştır. Ancak bu elitlerin maddi tehdit algısının etkisi daha önce analiz edilmemiştir. Bu tezde, maddi tehdit algısının kadınlara oy hakkı verilmesine yol açan karar alma süreçleri üzerindeki etkisi süreç izleme ve içerik analizi yöntemleri kullanılarak incelenmiştir. Meclis tutanakları, Atatürk'ün Meclis açılış konuşmaları ve dönemin en çok tirajı olan iki gazetesi (Cumhuriyet ve Milliyet) içerik analiziyle incelenmiştir. Araştırma sonucunda, Türkiye'nin karar alıcı elitlerinin, kuruluşundan itibaren devletin Batılı ve medeni bir devlet olarak kimliğini tesis etmeyi amaçladıkları ortaya çıkmıştır. Bu amaç, özellikle 1920'lerin sonlarında Faşist İtalya'dan algılanan maddi tehdit nedeniyle önem kazanmıştır. Kadın haklarının sembolik değeri, Türkiye'yi Batılı demokratik devletlerin iç grubu arasına dahil etme aracı olarak önem kazanmıştır. Daha önce kadınların oy hakkının doğru zamanda gerçekleştirilecek bir gelecek hedefi olduğunu dile getiren karar alıcı elitler için Aralık 1934 doğru anı işaret etmiştir. Bu zamanlama, uluslararası sistemdeki artan belirsizlik, diğer devletlerdeki silahlanmanın tırmanması ve Türkiye'nin sınır güvenliğine yönelik maddi tehdit algısının artmasından etkilenmiştir. Bu nedenle, bu tezde, Türk hükümet elitlerinin, algıladıkları maddi tehditlere bir yanıt olarak Türkiye'nin yeni kimliğini sergilemesindeki sembolik önemi nedeniyle kadınlara seçme ve seçilme hakkı verme kararını aldıklarını öne sürüyorum.
Özet (Çeviri)
Having achieved a certain level of border security with the signing of the Treaty of Lausanne, Türkiye implemented a series of reforms in the early stages of its identity-building process to be included among modern Western states. However, during these reforms, no progress was made regarding women's rights to vote and be elected. In the discussions held in the Grand National Assembly of Türkiye in 1924, female citizens were deprived of these rights. In 1934, however, women were enthusiastically granted the right to vote and be elected, and decision-makers expressed their wish for the same rights to be extended to women in all modern states as soon as possible. The literature has discussed that the decision to grant women the right to vote and be elected was influenced by the non-material threat perception of Turkish political elites. However, the impact of the material threat perception of these elites has not been analyzed before. In this thesis, the impact of material threat perception on decision-making processes leading to the granting of women's suffrage was examined using process tracing and content analysis methods. Parliamentary minutes, Atatürk's parliamentary opening speeches, and two of the most circulated newspapers of the period (Cumhuriyet and Milliyet) were analyzed using content analysis. The research has revealed that since its foundation, Türkiye's decision-making elites aimed to establish the state's identity as a Western and civilized state. This goal became particularly significant in the late 1920s due to the material threat perceived from Fascist Italy. The symbolic value of women's rights gained importance as a means to include Türkiye among Western democratic states' in-group. For the decision-making elites, who had previously expressed women's suffrage as a future goal to be achieved when the time was right, December 1934 marked the right moment. This timing was influenced by the increasing uncertainty in the international system, the escalation of armament in other states, and the heightened perception of material threats to Türkiye's border security. Therefore, in this thesis, I argue that Turkish governmental elites decided to grant women's electoral rights because of its symbolic importance in showcasing Türkiye's new identity as a response to the material threats they perceived.