Ballota saxatilis subsp. saxatilis sieber ex. J. and C. Presl. üzerinde farmakognozik araştırmalar
  1. Tez No: 49161
  2. Yazar: BETÜL SEVER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEKİN TANKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
94 7. ÖZET Bu çalışmada Ballota saxatilis subsp. saxatilis Sieber ex. j. & C. Presi, bitkisinin fitokimyasal içeriğine bakılmış; morfolojik ve anatomik özellikleri araştırılmıştır. Fitokimyasal açıdan yapılan araştırmalar sonucunda etkiden sorumlu bileşik grubu sayılan diterpenlerden, furanolabdanik yapıda bir bileşik izole edilmiş ve çekilen spektrumların yorumlanması sonucunda bu bileşiğin daha önce Ballota hispanica, Ballota africana, Ballota andreuzziana ve Galleopsis angustifolia 'dan da (17) izole edilen hispanolon yapısında olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca bitki morfolojik olarak incelenmiş şekli çizilmiştir. Anatomik inceleme için ise gövde ve yapraktan alınan kesiler kloralhidrat solüsyonu ve sartur reaktifi içinde mikroskopta prizma yardımıyla çizilmiştir. Sonuçta Ballota saxatilis subsp. saxatilis 'de genel Labiatae karakterleri dışında farklı bir özelliğe rastlanmamıştır. Bu çalışma ile şimdiye kadar üzerinde araştırma yapılmamış bir tür ile çalışılmıştır. Morfolojik, anatomik, fitokimyasal özellikleri incelenmiştir. Bu çalışma Ballota 'larla ilgili olarak bundan sonra yapılacak çalışmalara bir başlangıç teşkil edecektir. Anahtar Kelimeler : Ballota saxatilis subsp. saxatilis, Diterpen, Hispanolon
Özet (Çeviri)
95 8- SUMMARY In this research morfological and anatomical characteristics of Ballota saxatilis subsp. saxatilis Sieber ex. J. &. C. Presl. were investigated and its phytochemical constituents were examined. As it is know that diterpenes in plant are active compounds. Here, a furanolabdanic diterpene structure isolated from Ballota saxatilis subsp. saxatilis. The spectrum data illustrated that the compound is hispanolone. The substance was also previously isolated from Ballota hispanica, Ballota af ricana, Ballota andreuzziana, Galleopsis angustifolia. On the other hand, the plant traid morfologically indicated. As for anatomic investigation the cross section from stem and leaves were taken and the picture was drawn under the microscope with prism, by using cloralhidrate solution and sartur reactive. As a conclusion Ballota saxatilis subsp. saxatilis doesn't have different characters from Labiatae family. In this research, we studied a plant species which is not studied before and the plant investigation have been done morfologically, anatomically, phytochemical ly. Finally, this study a first step for the other studies which will be done about the Ballota species. Key Words : Ballota saxatilis subsp. saxatilis, Diterpene, Hispanolone