Taksifolinin ratlarda sisplatin kaynaklı testis toksisitesi üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of taxifolin on cisplatin-induced testicular toxicity in rats
- Tez No: 890407
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ KAZAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veteriner Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Sunulan çalışma ile taksifolinin ratlarda sisplatin kaynaklı testis toksisitesi üzerine etkilerinin araştırılması amaçlandı. Çalışmada, 2 aylık, 250-300 g ağırlığında, erkek, 28 adet Wistar Albino rat kullanıldı. Ratlar rastgele seçilerek, kontrol (K) grubu, sisplatin (S) grubu, taksifolin (T) grubu ve sisplatin+taksifolin (ST) grubu olarak, her bir grupta 7 rat olacak şekilde 4 grup oluşturuldu. Çalışmanın ilk günü S ve ST gruplarına tek bir intraperiteonal 7 mg/kg sisplatin enjeksiyonu uygulandı. T ve ST guplarına 7 gün boyunca 50 mg/kg taksifolin oral gavajla verildi. Çalışmanın sekizinci gününde tüm ratlar sakrifiye edilerek analizler için testis dokuları alındı. Sisplatin testis dokusunda seminifer tübüllerde ileri derecede bozulma, seminifer tübül epitelinde dejenerasyon ve deskuamasyon, koagülasyon nekrozu ve intertübüler alanda kanama ve ödem gibi önemli histopatolojik değişiklikler ile Cosentino skorlarında artış, Johnson skorlarında ise azalmaya neden oldu. Sisplatin uygulaması membran bütünlüğünü azalttı, motiliteyi ve spermatozoon yoğunluğunu düşürdü ve anormol spermatozoon ve ölü spermatozoon oranını arttırdı. Sisplatin ile taksifolin kombine uygulamasında ise taksifolin sisplatinin neden olduğu histopatolojik değişiklikleri önemli ölçüde azalttı, Cosentino ve Johnson skorlarını tekrardan düzenledi. Ayrıca membran bütünlüğünü ve motiliteyi arttırdı, anormol spermatozoon oranını azalttı. Bu çalışma, sisplatinin testis dokusunda toksikasyona neden olduğunu ve taksifolinin sisplatin testis toksisitesini önleyebileceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to investigate the effects of taxifolin on cisplatin-induced testicular toxicity in rats. Twenty eight male Wistar Albino rats, 2 months old, weighing 250-300 g, were used in the study. The rats were randomly selected and four groups were created: control (C) group, cisplatin (S) group, taxifolin (T) group and cisplatin+taxifoline (ST) group, with 7 rats in each group. On the first day of the study, a single intraperitoneal injection of 7 mg/kg cisplatin was administered to groups S and ST. Taxifolin (50 mg/kg) was given by oral gavage to T and ST groups for 7 days. On the eighth day of the study, all rats were sacrificed and testicular tissues were removed for analysis. Cisplatin caused significant histopathological changes in the testicular tissue, such as advanced deterioration of the seminiferous tubules, degeneration and desquamation in the seminiferous tubule epithelium, coagulation necrosis, and bleeding and edema in the intertubular area, as well as an increase in Cosentino scores and a decrease in Johnson scores. Cisplatin administration reduced membrane integrity, decreased motility and sperm density, and increased the rate of abnormal spermatozoon and dead spermatozoon. In the combined application of cisplatin and taxifoline, taxifoline significantly reduced the histopathological changes caused by cisplatin and rearranged the Cosentino and Johnson scores. It also increased membrane integrity and motility and reduced the rate of abnormal spermatozoon. This study showed that cisplatin caused toxicity in testicular tissue and taxifolin could prevent cisplatin testicular toxicity.