DENİ: Dokunsal etkileşimli nesnelerin interneti
Design of IoT compatible haptic feedback enabled human interface device
- Tez No: 890424
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DİLEK TÜKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Enformasyon Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez çalışması, nesnelerin interneti (IoT) uyumlu, haptik geribildirim destekli insan arayüz cihazlarının tasarımı ve uygulanması üzerine kapsamlı bir araştırma sunmaktadır. Araştırma, teknolojik ilerlemelerin insan-makine etkileşimine olan katkısını ve dokunsal geribildirimin kullanıcı deneyimini nasıl zenginleştirdiğini incelemektedir. Ayrıca, bu tür cihazların çeşitli uygulama alanlarındaki potansiyelini de vurgulamaktadır. Çalışmada, gömülü sistem tabanlı bir elektronik kontrol sistemi/deney kiti tasarlanmakta ve açık kaynak olarak paylaşılmaktadır. Bu sistem, dokunmatik uygulamaların geliştirilmesi ve iyileştirilmesi için deneysel bir platform olarak kullanılabildiği gibi, işlevsel olup IoT ile bütünleşmiş cihazların kumanda ve kontrol edilmesi için de kullanılabilir. Örnek olarak sunulan tasarım üzerinde çeşitli dokunsal geribildirim yöntemleri çalıştırılmakta ve belirli bir grup ile bir deneyim değerlendirme anketi yapılmaktadır. Farklı senaryolarda farklı metotların işlevselliği ve deneyim kaliteleri kıyaslanmaktadır. Sonuç olarak, bu tez IoT uyumlu dokunsal geribildirim destekli insan arayüz cihazlarının tasarımı ve uygulanması üzerine geniş bir bakış açısı sunmaktadır. Özellikle açık kaynak yaklaşımıyla bu alandaki bilgi paylaşımını ve iş birliğini teşvik etmektedir. Geliştirilen tasarım rehberleri ve stratejiler, bu teknolojinin kullanımını genişletmeyi ve IoT cihazlarını daha etkileşimli ve kullanıcı dostu hale getirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a comprehensive study on the design and implementation of Internet of Things (IoT) compatible, haptic feedback-supported human interface devices. It examines the contribution of technological advancements to human-machine interaction and how haptic feedback enriches the user experience, highlighting its potential in various application areas. Additionally, the process of designing and sharing an open-source, microcontroller-based electronic control system/experiment kit is detailed; this system can be used as an experimental platform for the development and improvement of haptic applications, as well as for the command and control of functional devices integrated with IoT. Various haptic feedback methods are tested on the presented design, and a user experience evaluation survey is conducted with a specific group to compare the functionality and experience quality of different methods in different scenarios. In conclusion, this thesis offers a broad perspective on the design and implementation of IoT-compatible haptic feedback-supported human interface devices, especially promoting knowledge sharing and collaboration in this field through an open-source approach. The developed design guides and strategies aim to expand the use of this technology and make IoT devices more interactive and user-friendly.