Parsiyel nefrektomi yapılan böbrek tümörlerinde histopatolojik karakteristiklerin pseudokapsüler invazyon üzerine etkisi
Effect of histopatologic charecteristics on pseudocapsular invasion in the case of partial nephrectomy for renal tumours
- Tez No: 890434
- Danışmanlar: PROF. CAN TUYGUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bizim çalışmamızda renal tümörlerdeki pseukapsüler yapının varlığını tanımlaması, pseudokapsüler invazyon ile histopatolojik prognostik risk faktörleri arasında yer alan histolojik tip, fuhrmann grade arasındaki ilişkinin aydınlatılması ve cerrahi sınır pozitifliği ile pseukapsüler invazyon varlığı arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlamıştır. Bu konuları incelenmesi için ardışık parsiyel nefrektomi serileri ve ilişkili patolojik preparatlar retrospektif olarak gözden geçirildi. Gereç ve Yöntem: Çalışma Ocak 2007-Haziran 2016 tarihleri arasında kliniğimizde T1 renal tümör tanısı ile PN yapılan 123 hastayı içermektedir. Benign anjiomiyolipoma pseudokapsülün komplet yokluğu nedeni ile çalışma dışı bırakılmıştır. Patolojik slaytların uygun analizinin yapılabildiği 99 T1 BHK tanılı hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Klinik ve patolojik bilgiler tüm hastalarda gözden geçirildi. Tüm hastalarda psudokapsül varlığı ortaya konuldu. Pseudokapsül invazyonun ekspansif ve infiltratif tipteki varlığı ve pseudokapsül invazyonun yokluğu olmak üzere sınıflandırıldı. Gruplar histopatolojik karakteristiklerine göre değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Define the presence of pseudocapsular structure in renal tumors, clarification the relationship between the pseudocapsular invasion and histological type, fuhrmann grade which is among the histopathological prognostic risk factors. Determination of the relationship between surgical margin positivity and presence of pseudocapsular invasion. Sequential partial nephrectomy series and associated pathological preparations were retrospectively reviewed. Materıal And Methods: The study included 123 patients diagnosed with T1 renal tumor and PN in our clinic between January 2007 and June 2016. Benign angiomyolipoma was excluded from the study due to the complete absence of the pseudocapsule. Patient with 99 T1 renal cell carcinom who can perform appropriate analysis of pathological were included in the study. Clinical and pathological information was reviewed in all patients. All patients had pseudocapsule present. Pseudocapsule invasion was classified as expansive and infiltrative type of presence and absence of pseudocapsule invasion. The histopathological characteristics of the groups were evaluated. Results: The clear cell histological subtype was found to be statistically significantly more frequent in groups with expansive pseudocapsular invasion and infiltrative type pseudocapsular invasion. Pathologic tumor sizes were statistically similar. There was also no statistically significant difference in terms of Fuhrmann grade (p = 0,220). There was also no statistically significant difference in terms of surgical margin positivity (p = 0.609). Conclusıons: In our study; Only the histological subtype was effective on pseudocapsular invasion in the group of patients undergoing partial nephrectomy. Tumor size, tumor stage, tumor location, endophytic and exophytic character were not effective on invasion. There was no relation with invasion in the surgical margin positivity. The simple enucleation technique should be considered in this regard especially in the resection of small renal masses