Milli Mücadele'de Gaziantep savunmasında iz bırakan şahsiyetler
Personalities who left their mark on Gaziantep Defense in the National Struggle
  1. Tez No: 890435
  2. Yazar: ÖZLEM TAŞKIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ŞAVKILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma, I. Dünya Savaşı'nın ardından Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküşüyle birlikte başlayan Anadolu'nun işgal girişimlerine karşı Türk milletinin direniş hareketini ve bu hareketin simge şehirlerinden biri olan Gaziantep Savunmasında önemli rol oynayan kahramanların hayat hikâyelerini ve savunma sırasında gösterdikleri yararlılıkları ele almayı amaçlamaktadır. Çalışma, Gaziantep Savunmasının Millî Mücadele'deki yerini ve önemini vurgulayarak, sivil halkın vatan sevgisi ve direniş azmiyle silahsız mücadele ettiği bu tarihi süreci anlatmayı hedeflemektedir. Çalışmada, Gaziantep Savunması sırasında halkın doğrudan yer aldığı ve Fransız kuvvetlerine karşı gösterdikleri direniş hareketleri incelenmiştir. Araştırma kapsamında, döneme ait arşiv belgeleri, gazete haberleri, mektuplar ve dönemin tanıklarının hatıraları gibi birincil kaynaklar kullanılmıştır. Ayrıca, savunmaya katılan kahramanların biyografileri ve onlar hakkında yazılmış kaynaklardan yararlanarak bu süreçteki katkıları analiz edilmiştir. Bu çalışma araştırma nesnesinin tarihsel sürece ait olgu ve olaylardan oluşması nedeniyle nitel araştırma yöntemlerinden biri olan durum çalışması kullanılarak gerçekleştirilmiş, tarihsel olayların kronolojik sıralaması ve kahramanların rolü bağlamında bir değerlendirme yapılmıştır. Gaziantep Savunması, Millî Mücadele tarihinin önemli bir aşamasını temsil etmektedir. Savunmada yer alan sivil halk, üstün teknolojiye sahip Fransız kuvvetleriyle mücadele ederken, şiddetli kıtlık ve cephane eksikliği gibi zorluklarla da başa çıkmak zorunda kalmıştır. Tüm bu imkânsızlıklara rağmen, Gaziantep şehri yaklaşık 11 ay süren bir direniş göstermiş ve 21 Ekim 1921'de Ankara Antlaşması ile Fransız işgalinden kurtulmuştur. Bu süreçte, halka önderlik eden kahramanlar, bağımsızlık mücadelesine büyük katkılar sağlamışlardır. Gaziantep Savunmasının kahramanları, vatan sevgisi ve direniş azmiyle donanmış sivil halk olarak, Türk milletinin bağımsızlık mücadelesine güç katmışlardır.
Özet (Çeviri)
This study aims to discuss the resistance movement of the Turkish nation against the occupation attempts of Anatolia, which started with the collapse of the Ottoman Empire after World War I, and the life stories of the heroes who played an important role in the Defence of Gaziantep, one of the symbolic cities of this movement, and their usefulness during the defence. The study aims to explain this historical process in which the civilian population fought unarmed with the love of homeland and determination to resist by emphasising the place and importance of Gaziantep Defence in the National Struggle. In the study, the resistance movements in which the people directly took part during the Defence of Gaziantep and which they showed against the French forces were examined. Within the scope of the research, primary sources such as archival documents, newspaper news, letters and memoirs of the witnesses of the period were used. In addition, the biographies of the heroes who participated in the defence and their contributions in this process were analysed by making use of the sources written about them. This study was conducted using a case study, which is one of the qualitative research methods, since the research object consists of facts and events belonging to the historical process, and an evaluation was made in the context of the chronological order of historical events and the role of heroes. The Defence of Gaziantep represents an important stage in the history of the National Struggle. The civilians who took part in the defence had to cope with difficulties such as severe famine and lack of ammunition while fighting against French forces with superior technology. Despite all these impossibilities, the city of Gaziantep resisted for about 11 months and was liberated from French occupation with the Ankara Treaty on 21 October 1921. In this process, the heroes who led the people made great contributions to the struggle for independence. The heroes of the Defence of Gaziantep, as civilians armed with the love of homeland and determination to resist, added strength to the Turkish nation's struggle for independence.