Yeni bir hidrojen peroksit sensörünün geliştirilmesi: Fotoaktif poli (vinil alkol) varlığında ın-sıtu hazırlanan agnp'lerin ve aunp'lerin SPR bantlarının kullanımı
Development of a new hydrogen peroxide sensor; usage of SPR bands of in -situ agnps and aunps in the presence of photoactive poly(vinyl alcohol)
  1. Tez No: 890443
  2. Yazar: EZGİ NUR BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL AYDIN, PROF. DR. NERGİS ARSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Fotokimyasal reaksiyonların temel yapıtaşı molekülleri, ışığa karşı duyarlı ve reaksiyon verebilme yeteneğine sahip olan fotobaşlatıcı moleküllerdir. Literatür çalışmaları incelendiğinde, Polivinil Alkol (PVA) ve farklı fotobaşlatıcı yapılar varlığında birçok sentez ve fotokimyasal çalışmanın mevcut olduğu görülmektedir. [1,2]. Bu çalışmada, ikinci tip tek bileşenli bir fotobaşlatıcı türevi olan Tiyokzanton Katekol-O,O'-Diasetik Asit (TX-Ct) ile PVA'nın, uygun koşullar altında esterifikasyonu ile tiyokzanton ile fonksiyonelleştirilmiş PVA polimeri elde edildi. Elde edilen PVA bazlı fotoaktif esnek polimerik filmin fotofiziksel ve fotokimyasal özellikleri incelendi. Hidrojen Peroksit (H₂O₂), insan vücudu ve farklı birçok biyolojik sistem için oldukça önemli etkilere sahiptir. Hidrojen Peroksit'in insan vücudunda yüksek oranlarda üretilmesi, birikmesi ve depolanması toksik etkilere neden olur ve hücre xvii hasarlarına yol açar. Tümörlerin oluşumu, Alzeimer ve Parkinson gibi sinir sistemi hastalıkları ve kardiyovasküler hasarlar hücre hasarı sonucu oluşan hastalıklara örnek verilebilir. Bu nedenle H₂O₂ sensörleri klinik alanlarda dikkat çeken, önemli sensör türevleridir [3]. Literatürde yer alan sensör türlerinden Metal nano parçacık içeren biyosensörler, iyi düzeydeki optik, mekanik, elektronik kapasiteleri, kimyasal ve manyetik özellikleri, kolay üretim ve kullanım özellikleri, hızlı sonuç veren ve düşük maliyetlerle üretilebilmeleri sayesinde dikkatleri üzerine çekmektedir. Nanoparçacık içeren biyosensörlerde, LOD - LOQ değerlerinin ve aynı zamanda elektron transfer hızlarının arttığı da belirlenmiştir. Bu gibi sistemlerde sıklıkla tercih edilen nanoparçacıklar arasında Ag, Au, ZnO ve FeO gibi nanoyapılar yer almaktadır [4]. Bu çalışmada, sentezlenen PVA-TX-Ct polimerinin fotoaktif yapısının aydınlatılması ve H₂O₂ biyosensörü olarak tayin kapasitesinin değerlendirilmesi hedeflendi. H₂O₂'in AgNP ve AuNP yapıları ile etkileşimini değerlendirmek amacıyla, 387 nm bandından geniş bir spektruma sahip olan PVA-TX-Ct polimeri varlığında in-situ Ag ve Au nanoparçacıklar elde edilmiş ve H₂O₂ ile etkileşimi UVVis Spektrofotometre ile tayin edildi. Kaydedilen SPR bandı değişimleri, PVA-TXCt- NP sisteminin H₂O₂' e karşı hassasiyet gösterdiğini kanıtlamaktadır. SEM, EDS ve DLS ölçümleri ile elde edilen nanoparçacıkların boyut, dağılım ve biyosensör aktivite mekanizmaları değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The basic building block molecules of photochemical reactions are photoinitiators, which are sensitive to light and have reaction ability. When the literature studies are examined, it is seen that there are many synthesis and photochemical studies in the presence of Polyvinyl Alcohol (PVA) and different photoinitiator structures. [1,2]. In this study, Thioxanthone functionalized PVA polymer was obtained under suitable conditions by esterification of PVA with Thioxanthone Catechol-O,O'-Diacetic Acid (TX-Ct) which is a Type II one-component photoinitiator derivative. The photophysical and photochemical properties of the obtained PVA based photoactive flexible polymeric film were investigated. Hydrogen Peroxide (H₂O₂) has a very important position for the human body and many different biological systems. The production, accumulation and storage of Hydrogen peroxide at huge amounts can have highly toxic effects, that can cause cell damage in the human body. Among the biggest consequences of cell damage xix are tumours, nervous system diseases such as Alzeimer and Parkinson, and cardiovascular damage. Therefore, H₂O₂ sensors are important sensor derivatives that attract attention in clinical areas [3]. Biosensors which contain metal nanoparticles, one of the sensor types in the literature, attract attention owing to their good optical, mechanical, electronic capacities, chemical and magnetic characteristics, easy production and usage features, fast results and low costs. This type of sensors have been determined that LOD and LOQ values as well as electron transfer rates getting increase. Nanostructures such as Ag, Au, ZnO and FeO are among the frequently preferred nanoparticles in such systems. [4]. The aim of this study was to determine the effectiveness of the synthesized PVATX- Ct photoactive structure as a biosensor in the detection of H₂O₂. Considering the interaction of H₂O₂ and nano structures such as AgNP and AuNP; in situ AgNP and AuNP formation with PVA-TX-Ct, which has a high absorption spectrum in the 387 nm band, was detected by UV-Vis Spectrophotometry. It was determined that the PVA-TX-Ct-NP system was sensitive to H₂O₂ according to the SPR band changes of AgNp and AuNp with the addition of H₂O₂. SEM, EDS and DLS techniques were used to elucidate nanoparticle sizes, distributions and the mechanism of biosensor activities.