An exploration of the role of AI-assisted music mastering tools in music production: A comparative examination
Yapay zekâ destekli müzik mastering araçlarının müzik prodüksiyonundaki rolünün araştırılması: Karşılaştırmalı bir inceleme
- Tez No: 890447
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN SAKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, İletişim Bilimleri, Music, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Yapay zekâ her geçen gün gündelik yaşantımıza daha fazla dahil olmakta, müzik prodüksiyonu da bu eğilimden payına düşeni almaktadır. Bu bağlamda müzik prodüksiyonunun son adımı olan kaydedilip mikslenmiş müzikal eserin optimizasyonunu ve ticari dağıtıma hazırlanmasını kapsayan mastering sürecine de yapay zekâ son yıllarda dahil olmaya başlamıştır. Mastering aşaması sayesinde eserin; CD, dijital platformlar, radyo gibi farklı mecralarda ve kulaklık, hoparlör, televizyon, bilgisayar gibi farklı dinleme araçlarında tutarlı ve optimum şekilde duyulması sağlanır, kayıt sırasında oluşan hatalar ve istenmeyen sesler temizlenir, hedef kitle ve müzik türüne veya sanatçının arzusuna göre bir ses estetiği oluşturulur. Bu araştırma, yapay zekâ destekli mastering hizmetlerinin mevcut durumunu kapsamlı bir şekilde inceleyerek, çeşitli yapay zekâ destekli web platformlarından ve bir yapay zekâ destekli eklentiden elde edilen çıktıları bir profesyonel ses mühendisinin hizmetleriyle karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Araştırma, yapay zekâ destekli çözümlerin ve müzik endüstrisi profesyonellerin ürettiği çıktıların kalitesindeki farklılıkları ayırt ederek yapay zekâ destekli uygulamaların müzik prodüksiyonu, spesifik olarak mastering hizmetinde geldiği aşamayı, mastering bağlamındaki güçlü ve zayıf yönlerini belirlemeyi hedeflemektedir. Bu çalışmanın bulguları, çağdaş müzik prodüksiyon ortamında yapay zekâ destekli mastering çözümlerinin etkinliği ve potansiyel sınırlamaları hakkında değerli bilgiler sunabilir.
Özet (Çeviri)
Artificial intelligence is becoming increasingly involved in our daily lives, and music production is taking its share of this trend. In this context, artificial intelligence has recently started to be involved in the mastering process, which is the last step of music production, that involves the optimization of the recorded and mixed musical work and its preparation for commercial distribution. During the mastering stage, the work is ensured to be heard consistently and optimally in different media such as CDs, digital platforms, radio and different listening devices such as headphones, speakers, television and computers. Errors and unwanted sounds that occur during recording are cleaned, and a sound aesthetic is created according to the target audience and music genre or the artist's desire during this final step of music production. This research aims to comprehensively examine the current state of AI-assisted mastering services, comparing the outputs from various AI-assisted web platforms and an AI-assisted plug-in with the services of a professional audio engineer. By distinguishing the differences in the quality of the outputs produced by AI-powered solutions for mastering and professionals of the music industry, thereby identifying the stage to which artificial intelligence-supported applications have come in music production, specifically in mastering services, and determining their strengths and weaknesses in the context of mastering, is aimed. The findings of this study can provide valuable insights into the effectiveness and potential limitations of AI-assisted mastering solutions in the contemporary music production environment.