Diyabetik ayak ülseri olan hastalarda alt ekstremite arteriyel iskemisinin serum NLRP3 ve NRF-2 düzeyleri ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between serum NLRP3 and NRF-2 levels and lower extremity arterial ischemia in patients with diabetic foot ulcers
- Tez No: 890462
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN AKARSU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez çalışmasında, diyabetik ayak ülseri hastalarında alt ekstremite arteriyel iskemi derecesi ile serum NLRP3 ve NRF-2 düzeylerinin hastalık şiddetiyle ilişkisi incelenerek, bu biyobelirteçlerin diyabetik ayak ülseri oluşumundaki yeri değerlendirildi. Çalışmamız, 1 Kasım 2023 ile 1 Haziran 2024 tarihleri arasında hastanemize başvuran 39 diyabetik ayak ülserli hasta, 42 diyabetik ancak ayak ülseri gelişmemiş hasta ve 41 sağlıklı gönüllü üzerinde gerçekleştirildi. Olgularda alt ekstremite iskemi durumunu değerlendirmek için ayak bileği brakiyal indeksi ve saturasyon probuyla ayak parmak periferik arter oksijen saturasyonu ölçüldü. Hastaların arteriyel akım paternleri ve alt ekstremite arteriyel akım hızları anterior ve posterior tibial arterden renkli doppler ultrasonografi ile değerlendirildi. Hastalarda diyabetik ayak yarası Wagner sınıflamasına göre de gruplandırıldı. Serum NLRP3 ve NRF-2 düzeyleri, alınan kan örneklerinden ELISA yöntemiyle ölçüldü.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the relationship between the degree of lower extremity arterial ischemia and serum NLRP3 and NRF-2 levels in patients with diabetic foot ulcers, and the role of these biomarkers in the formation of diabetic foot ulcers were evaluated. Our study was conducted between November 1, 2023, and June 1, 2024, on 39 patients with diabetic foot ulcers, 42 diabetic patients without foot ulcers, and 41 healthy volunteers who presented to our hospital. The ankle-brachial index and peripheral arterial oxygen saturation of the toes were measured using a saturation probe to evaluate the lower extremity ischemia status in the cases. The arterial flow patterns and lower extremity arterial flow velocities of the patients were assessed using color Doppler ultrasonography of the anterior and posterior tibial arteries. The patients were also grouped according to the Wagner classification of diabetic foot ulcers. Serum NLRP3 and NRF-2 levels were measured from blood samples using the ELISA method.