İşitme cihazlı ve koklear implantlı bireylerin konuşma,uzaysal algı ve işitme kalitesi ölçeği ile incelenmesi
Examination of individuals with hearing aids and cochlear implansts using the speech,spati̇al and qualities of hearing scale
- Tez No: 890461
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEBİ MUSTAFA GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
İnsan kulağı ve işitme sınırları bireye sosyal yaşam kazandıran ve toplumda sosyal yapıda önemli ölçüde kalmasını sağlayan çok önemli bir duyudur. İnsan işitmesi hem objektif aynı zamanda hem de sübjektif testler ile ölçülebilir. En önemli ölçü yöntemi konuşma uzay algısı ve de işitme kalitesi olarak adlandırılan ve kullanılan KUIK ölçeğidir. Araştırmamızda 60 hasta üzerinde yapılmıştır. Toplam hasta sayımız 60'tır. Bunlardan 36 adet kadın hasta 24 adet erkek hasta sayısıdır. Ayrıca işitme cihazı takan 53 (27k 26e) toplamda 113 hasta üzerinde çalışma yapılmıştır. Bu testte gerekli analizler yapıldıktan sonra koklear implant takan hastaların analizleri ve işitme cihazı takan hastaların ses durum düzeyi karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, koklear implantlı katılımcılardan elde edilen skorların ortalama değerleri şu şekildedir: Genel KUİK puanı 8,1 (standart sapma = 1,1), KA puanı 7,8 (standart sapma = 1,4), UA puanı 7,8 (standart sapma = 1,3) ve İK puanı 8,5 (standart sapma = 1,0). Koklear implant takan ve işitme cihazı kullanan katılımcıların KUİK skorları arasında, koklear implant kullananların faydasına olacak şekilde istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmiştir. Bununla birlikte, cihaz kullanan katılımcılar arasında, işitme kaybı derecesi yüksek olanların, düşük derecelilere kıyasla ve bilateral işitme kaybı olanların unilateral işitme kaybı olanlara göre daha düşük KUİK skorlarına sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The human ear and the sense of hearing are crucial senses that contribute to an individual's social life and play a significant role in maintaining their position in society. Human hearing can be measured both objectively and subjectively through various tests. One of the most important measurement methods is the SSQ (SPEECH, SPATIAL AND QUALITY OF HEARING SCALE) scale, which evaluates speech perception and hearing quality. Our research was conducted on 60 patients, with a total of 60 participants, including 36 female and 24 male patients. Additionally, a study was conducted on 113 patients, 53 of whom use hearing aids (27 female, 26 male). After conducting the necessary analyses in this study, the analyses of patients using cochlear implants and the sound condition levels of patients using hearing aids were compared. According to the results obtained, the average scores of participants with cochlear implants are as follows: General SSQ score 8.1 (standard deviation = 1.1), Speech score 7.8 (standard deviation = 1.4), Spatial score 7.8 (standard deviation = 1.3), and Quality score 8.5 (standard deviation = 1.0). A statistically significant difference was found between the SSQ scores of participants using cochlear implants and those using hearing aids, favoring those with cochlear implants. Moreover, among the participants using devices, it was determined that those with a higher degree of hearing loss have lower SSQ scores compared to those with lower degrees of hearing loss and those with bilateral hearing loss have lower SSQ scores compared to those with unilateral hearing loss.