İmam hatip lisesi öğrencilerinin siyer algısı
Imam hatip high school students' perception of sirah
- Tez No: 890464
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT ÇİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Peygamberler zincirinin son halkası olan Hz. Muhammed, tıpkı diğer Peygamberler gibi içinde bulunduğu kavme tek olan Allah'ı, doğruyu, yanlışı anlatmak için uğraş vermiştir. Zaman içinde Allah'ın son elçisi, Müslümanların bir kısmı tarafından tam ve sağlıklı bir şekilde anlaşılmadığı için dinde yanlış uygulamalar, gerçek dışı söylemler görülür olmuştur. Hz. Peygamber'in hayatını anlamak, İslâm dinini daha iyi anlamamızı sağlayacaktır. Bu sebeple doğru bir siyer algısına sahip olmamız gerekmektedir. Ülkemizde İmam Hatip Liselerinde okuyan öğrenciler, Siyer dersi görmektedir. Bu okullarda okuyan öğrencilerin siyer bilgilerinin niteliğini anlayabilmek için bu çalışmayı yapmaya karar verdik. Çalışmamız iki ana kısımdan oluşmaktadır. İlk bölümde konunun daha iyi anlaşılması için kavramsal çerçeve oluşturuldu. Diğer bölümde ise uyguladığımız anketin analizini yapmaya gayret gösterdik. Son yıllarda İmam Hatip Liselerinin okul ve öğrenci sayısının artması, bu okullarda verilen eğitimin kalitesini gündeme getirmiştir. Bu bağlamda bu okullarda okutulan derslerin niteliğini ve öğrencilerin yeterliliklerini ölçecek çalışmaların yapılması bir zorunluluk teşkil etmektedir. Bu çalışmanın İmam Hatip Liselerinde okuyan öğrenciler hakkında önemli bilgiler vereceği, bu bilgiler ışığında önlemlerin alınacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
The last link in the chain of prophets is Hz. Muhammad, just like other prophets, struggled to explain the one God, right and wrong to his people. Over time, since the last messenger of Allah was not fully and properly understood by some Muslims, wrong practices and unrealistic discourses in religion began to occur. Understanding the life of the Hz. Prophet will enable us to understand the Islamic religion better. For this reason, we need to have a correct perception of Sirah. Students studying in Imam Hatip High Schools in our country take Sira lessons. We decided to conduct this study to understand the quality of the sirah knowledge of the students studying in these schools. Our study consists of two main parts. In the first part, a conceptual framework was created to better understand the subject. In the other section, we tried to analyze the survey we conducted. The increase in the number of schools and students in Imam Hatip High Schools in recent years has brought the quality of education provided in these schools to the agenda. In this context, it is a necessity to conduct studies that will measure the quality of the courses taught in these schools and the proficiency of the students. We believe that this study will provide important information about students studying in Imam Hatip High Schools and that precautions will be taken in the light of this information.