Öğretmenlerin sanal zorbalıkla başa çıkma stratejilerinin ve genel sağlık durumlarının belirlenmesi
Determination of teachers' strategies for coping with cyberbullying and their general health status
- Tez No: 890474
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY YILMAZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın amacı öğretmenlerin sanal zorbalıkla başa çıkma stratejilerinin ve genel sağlık durumlarının incelenmesidir. Tanımlayıcı özellikteki bu çalışma Aralık 2023- Şubat 2024 tarihleri arasında Alaca İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı merkez ilkokul ve ortaokul öğretmenleri ile gerçekleştirilmiştir (n=199). Araştırma tarihlerinde öğretmenler okullarında ziyaret edilerek yüz yüze görüşme yöntemi ile anket formu uygulanmıştır. Anket formunun içeriğinde öğretmenlerin sosyo-demografik özellikleriyle (yaş, cinsiyet, yaşadığı yer, mesleki kıdem, medeni hal, sigara ve alkol kullanma durumu, algılanan sağlık durumu, kronik hastalık varlığı) birlikte“Öğretmenlerin Sanal Zorbalıkla Başa Çıkma Stratejileri Ölçeği”ve“Genel Sağlık Anketi”yer almıştır. Araştırma Helsinki Prensiplerine uygun olarak gerçekleştirilmiş Hitit Üniversitesi Girişimsel Olmayan Etik Araştırmalar Kurulu'nda etik onam alınmıştır (2023/19). Araştırmanın verileri SPSS 22.0 programı ile analiz edilmiştir. Analizlerde tanımlayıcı değişkenler için yüzdelik, ortanca kullanılmıştır. Kategorik değişkenlerin analizinde Ki-kare testi, değişkenler arasındaki ilişkinin incelenmesinde Spearman Korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine teachers' strategies for coping with cyberbullying and their general health status. This descriptive study was conducted with primary and secondary school teachers affiliated to the Alaca District Directorate of National Education between December 2023 and February 2024 (n=199). During the research dates, teachers were visited in their schools and a survey form was administered by face-to-face interview method. The content of the survey form included socio -demographic characteristics of teachers (age, gender, place of residence, professional seniority, marital status, smoking and alcohol use, perceived health status, presence of chronic disease), as well as“Teachers' Coping with Cyberbullying Strategies Scale”and“General Health”. survey" was included. The research was conducted in accordance with the Helsinki Principles and ethical approval was obtained from the Hitit University Non-Interventional Ethical Research Board (2023/19). The data of the research were analyzed with SPSS 22.0 program. Percentage and median were used for descriptive variables in the analyses. Chi-square test was used to analyze categorical variables, and Spearman Correlation analysis was used to examine the relationship between variables.