DH36 gemi inşa çeliğinin farklı tekniklerle kaynaklandırılarak mekanik özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of mechanical properties of DH36 shipbuilding steel welded using different techniques
- Tez No: 890475
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP TAŞLIÇUKUR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Marine Engineering, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
DH36 gemi inşa çeliği, olağanüstü yapısal özellikleri ve dayanıklılığı nedeniyle denizcilik mühendisliğinde yaygın olarak kullanılan bir çelik çeşididir. DH36 çeliğinin mikroyapısı, makroyapısı ve sertliği arasındaki ilişkiyi anlamak, çeşitli uygulamalardaki performansını optimize etmek için çok önemlidir. Bu bitirme tezinde, kaynak çeşitleri hakkında bilgi verilmesi ve DH36 çeliğinin malzeme özellikleri ile yapısal özellikleri arasındaki etkileşimi kapsamlı bir şekilde incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmada farklı kalınlıktaki gemi inşa saclarında farklı kaynak teknikleri uygulanmasının DH36 çeliğinin mikroyapısını nasıl etkilediğini, mukavemetini ne ölçüde değiştirdiğini ve kaynaklı bağlantılar üzerindeki nasıl etkileri olduğu araştırılmaktadır. Gazaltı ve tozaltı kaynak teknikleriyle birleştirilen DH36 çeliğinde kaynak dikişlerinin radyografik test kapsamında pozlanarak taranması sonucu ortaya çıkan görüntüler ile zımparalama ve parlatma yapılan ve daha sonrasında nital çözeltisi kullanılarak dağlanan çeliğin mikroskop kullanılarak incelenmesi sonucunda ortaya çıkan görseller paylaşılacaktır. Ayrıca DH36 çeliğinin dayanıklılığı ve güvenilirliği de dahil olmak üzere denizcilik mühendisliği uygulamalarındaki rolü araştırılacaktır. Kaynak bölgesi, ısı tesiri altındaki bölge (ITAB) ve temel malzemedeki sertlik dağılımını analiz eden bu araştırma DH36 çeliğinin malzeme özelliklerine ilişkin bilgiler sağlayacaktır. DH36 çelik numunelerinin kaynaklı alanlarının daha iyi anlaşılması için spektrometre analizleri de gerçekleştirilecektir. Bu kapsamlı inceleme sayesinde DH36 çeliğinin malzeme ve yapısal özelliklerine ilişkin bilgilerin ilerlemesine katkıda bulunma ve bu alanda daha ileri araştırmalar için öneriler sunma amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
DH36 shipbuilding steel is a type of steel widely used in marine engineering due to its outstanding structural properties and durability. Understanding the relationship between microstructure, macrostructure, and hardness of DH36 steel is crucial to optimizing its performance in various applications. In this thesis, it is aimed to give information about welding types and to comprehensively examine the interaction between the material properties and structural properties of DH36 steel. The study investigates how applying different welding techniques on shipbuilding plates of different thicknesses affects the microstructure of DH36 steel, to what extent it changes its strength, and what effects it has on welded joints. The images resulting from the exposure and scanning of the weld seams of DH36 steel combined with submerged arc and submerged arc welding techniques within the scope of radiographic testing, and the images resulting from the examination of the steel, which was sanded and polished and then etched using nital solution using a microscope will be shared. Additionally, the role of DH36 steel in marine engineering applications, including its durability and reliability will be investigated. This research, which analyzes the hardness distribution in the weld zone, heat affected zone (HAZ) and base material, will provide information on the material properties of DH36 steel. Spectrometry analyzes will also be performed to better understand the welded areas of DH36 steel samples. Through this comprehensive review, it is aimed to contribute to the advancement of knowledge regarding the material and structural properties of DH36 steel and to provide suggestions for further research in this field.