Bağlam temelli öğrenme yaklaşımının 8. sınıf fen bilimleri dersinde öğrencilerin problem çözme becerisi ve akademik başarısı üzerindeki etkisi: Basınç ünitesi örneği
The effect of context-based learning approach on students' problem solvi̇ng skills and academi̇c achi̇evement i̇n 8th grade sci̇ence course: Pressure unit example
- Tez No: 890473
 - Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR MASKAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dicle Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırma, bağlam temelli öğrenme yaklaşımının 8. Sınıf fen bilimleri dersinde öğrencilerin problem çözme becerisi ve akademik başarısı üzerindeki etkisi basınç konusu örneği üzerinde incelemeyi amaçlamıştır. Bu araştırma Batman ilinde bulunan ve Millî Eğitim Bakanlığı (MEB)'na bağlı Abdulcelil Candan İmam Hatip Ortaokulunda 8. sınıfta öğrenim gören 44 öğrenci ile yürütüldü. Bu araştırmada yarı deneysel araştırma yöntemi kullanıldı. Araştırmanın yürütüldüğü sınıflar“deney grubu”ve“kontrol grubu”olarak seçildi. Deney grubuna Bağlam temelli öğrenme yaklaşımına uygun etkinlikler, kontrol grubuna MEB'in yürürlükteki öğretim programına uygun etkinlikler gerçekleştirildi. Araştırmada verilerin toplanması için“Akademik Başarı Testi'' ve ''Problem Çözme Ölçeği”kullanıldı. Bağlam temelli öğrenme yaklaşımın öğrenci başarısına etkisini tespit etmek için geliştirilmek üzere 28 tane çoktan seçmeli sorudan oluşan akademik başarı testi, 49 öğrenci ile birlikte pilot uygulama yapıldı. Akademik başarı testi pilot uygulama neticesinde maddelerin güçlük ve ayırtedicilik düzeyleri tespit edildi. Pilot uygulama sunucu elde edilen verilerin analizi ve uzman görüşü alınarak soru sayısı 20'ye indirildi. Güçlük ve ayırtedicilik düzeyleri uygun olmayan maddeler testen çıkarıldıktan sonra uygulama için kullanılan testin Cronbach Alfa katsayısı 0,86 olarak bulundu. Akademik başarı testinden elde edilen verilerin analizinde parametrik testler, problem çözme becerileri ölçeğinden elde edilen verilerin analizinde non parametrik testler kullanıldı. Araştırmada elde edilen veriler SPSS27 programı kullanılarak analiz edildi. Elde edilen bulgular doğrultusunda yapılan analizlerde, bağlam temelli öğrenme yaklaşımına uygun etkinliklerin gerçekleştirildiği deney grubu öğrencilerinin akademik başarıları, MEB'in yürürlükteki öğretim programı uygun etkinliklerin gerçekleştirildiği kontrol grubu öğrencilerin akademik başarılarına göre anlamlı bir fark ortaya çıktığı tespit edildi. Problem çözme becerileri ölçeğinin verileri analiz edildiğinde; uygulama sonrası deney grubunun puan ortalamasının kontrol grubunun puan ortalamasına göre daha yüksek düzeyde olduğu görüldü. Bununla birlikte deney grubunun ve kontrol grubunun ön test ve son test puan ortalamalarının farkı incelendiğinde deney grubunun ön-son test puan artışının kontrol grubunun ön-son test puan artışına göre daha yüksek seviyede olduğu da görüldü. Bu sonuçlar değerlendirildiğinde; her ne kadar deney grubu lehine anlamlı bir fark oluşmamışsa da bağlam temeli öğrenme yaklaşımının 8. sınıf fen bilimleri dersinde basınç ünitesindeki konular temelinde öğrencilerin problem çözme becerisine olan etkisi açısından olumlu bir bulgu olarak görülebilir. Bu çalışma sonunda elde edilen bulgulara dayalı olarak, araştırmacılara farklı sınıf seviyesindeki öğrenciler ile farklı ünite ve cinsiyet gruplarında daha geniş bir örneklem tercih edilerek nitel ve nicel araştırmalar yapmaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aimed to examine the effect of context-based learning approach on students' problem-solving skills and academic success in the 8th grade science course, using the example of the pressure topic. This research was conducted with 44 students studying in the 8th grade at Abdulcelil Candan Imam Hatip Secondary School, located in Batman province and affiliated with the Ministry of National Education (MEB). Quasi-experimental research method was used in this research. The classes where the research was conducted were selected as“experimental group”and“control group”. Activities in accordance with the Context-Based Learning Approach were carried out to the experimental group, and activities in accordance with the current curriculum of the Ministry of Education were carried out to the control group.“Academic Achievement Test”and“Problem Solving Scale”were used to collect data in the research. To determine the effect of the Context-Based Learning Approach on student success, an academic achievement test consisting of 28 multiple-choice questions was piloted with 49 students. As a result of the academic achievement test pilot application, the difficulty and discrimination levels of the items were determined. The number of questions was reduced to 20 by analyzing the data obtained from the pilot application server and taking expert opinion. After the items with inappropriate difficulty and discrimination levels were removed from the test, the Cronbach Alpha coefficient of the test used for application was found to be 0.86. Parametric tests were used to analyze the data obtained from the academic achievement test, and non-parametric tests were used to analyze the data obtained from the problem-solving skills scale. The data obtained in the research were analyzed using the SPSS27 program.In the analyzes carried out in line with the findings obtained, it was determined that there was a significant difference in the academic achievements of the students in the experimental group, in which activities were carried out in accordance with the context-based learning approach, compared to the academic achievements of the students in the control group, in which activities in accordance with the current curriculum of the Ministry of Education were carried out. When the data of the problem solving skills scale is analyzed; After the application, the average score of the experimental group was found to be higher than the average score of the control group. However, when the difference between the pre-test and post-test score averages of the experimental group and the control group was examined, it was seen that the pre-post test score increase of the experimental group was higher than the pre-post test score increase of the control group. When these results are evaluated; Although it did not create a significant difference in favor of the experimental group, it can be seen as a positive finding in terms of the effect of the context-based learning approach on students' problem-solving skills based on the topics in the pressure unit in the 8th grade science course. Based on the findings obtained at the end of this study, researchers are recommended to conduct qualitative and quantitative research by choosing a larger sample size with students at different grade levels and different units and gender groups.