Ergenlerin teknoloji bağımlılık düzeyleri ile duygusal zeka özellikleri, uyku kalitesi ve stresle başa çıkma stratejileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between technology addiction levels and emotional intelligence characteristics, sleep quality and strategies for coping with stress of adolescents
  1. Tez No: 890483
  2. Yazar: HATİCE ZEYNEP İLTER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURTEN ELKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Psychology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
İnsan yaşamının en önemli dönemlerinden biri olan ergenlikte fiziksel, psikolojik ve sosyal birçok değişim yaşanmaktadır. Ergenlik dönemi, teknoloji bağımlılığı için önemli bir risk grubu olarak görülmektedir. İnternetin aşırı kullanımı, bir takım fiziksel sağlık sorunlarına, stres, kaygı, yalnızlık gibi psikolojik sorunlara, ayrıca ekonomik, akademik, kişilerarası ilişki ve uyku sorunlarına yol açabilmektedir. Bu nedenle araştırmada ergenlerin, teknoloji bağımlılık düzeyleri ile duygusal zekâ özellikleri, uyku kalitesi ve stresle başa çıkma stratejilerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Araştırma, ilişkisel tarama modeline göre tasarlanmış betimsel bir çalışmadır. Bu araştırmada veri toplama aracı olarak“Sosyodemografik Form”, '' Türk Çocuk ve Ergenler için Kültüre Duyarlı Stresle Başa Çıkma Ölçeği (ÇESBÖ)'', ''Duygusal Zekâ Özelliği Ölçeği – Adölesan Kısa Formu (TEIQue-ASF)'', ''Ergenler için İnternet Bağımlılığı Ölçeği'' ve“Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ)”kullanılmıştır. Verilerin analizinde, Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 27 yazılımı kullanılmış olup; Pearson Korelasyon yöntemi, Bağımsız Gruplar t-testi ve ANOVA istatistiksel testleri uygulanmıştır. Tüm bu istatistiksel analizler, %95 güven aralığında gerçekleştirilmiş ve anlamlılık düzeyi olarak p değeri 0.05 kabul edilmiştir. Araştırmaya katılım gösteren 656 lise öğrencinin %56.7'si kız, %43.3'ü erkektir; yaşları min:13; max: 18'dir.
Özet (Çeviri)
İn human life, many physical, psychological and social changes occur in adolescence, which is one of the most important periods. Adolescence is seen as an important risk group for technology addiction. Excessive use of the internet can lead to a number of physical health problems, psychological problems such as stress, anxiety, loneliness, as well as economic, academic, interpersonal relationship and sleep problems. For this reason, the study aimed to determine adolescents' technology addiction levels, emotional intelligence characteristics, sleep quality and stress coping strategies. The research is a descriptive study designed according to the relational screening model. In this research, the data collection tools were“Sociodemographic Form”,“ Culturally Sensitive Stress Coping Scale in Turkish Children and Adolescents. (CACSS)”,“ Trait Emotional Intelligence - Adolescent Questionnaire Short Form (TEIQue-ASF)”,“Internet Addiction Scale for Adolescents ”and“Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI)”were used. Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 27 software was used in the analysis; Pearson Correlation method, Independent Groups t-test and ANOVA statistical tests were applied. All these statistical analyzes were performed within a 95% confidence interval and a p value of 0.05 was accepted as the significance level. Of the 656 high school students who participated in the research, 56.7% are girls and 43.3% are boys; ages min:13; max: 18.