Uluslararası bakalorya okullarında okul yöneticilerinin öğretimsel liderlik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of instructional leadership characteristics of school principals in international baccalaureate schools
  1. Tez No: 890502
  2. Yazar: SEVDANUR ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA TÖRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmanın amacı, Uluslararası Bakalorya (IB) okullarında okul yöneticilerinin öğretimsel liderlik özelliklerinin okul yöneticileri ve öğretmenlerin görüşlerine göre incelenmesidir. Çalışmada, nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim deseni kullanılmıştır. Bu amaç doğrultusunda 2023-2024 eğitim öğretim yılında İstanbul ilinde faaliyet gösteren Uluslararası Bakalorya programının uygulandığı iki farklı okuldaki dört yönetici ve altı öğretmenle yapılan görüşmeler aracılığıyla araştırmanın verileri elde edilmiştir. Bu araştırmada, Zorlu (2015) tarafından geliştirilmiş ve araştırmacı tarafından düzenlenen“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Uluslararası Bakalorya okullarında görev yapmakta olan öğretmenler ve yöneticiler ile yapılan görüşmeler neticesinde ortaya çıkan veriler içerik analizi tekniğiyle çözümlenmiştir. Araştırmanın bulgularına göre, yöneticilerin ve öğretmenlerin görüşleri doğrultusunda Uluslararası Bakalorya okullarında okul yöneticilerinin öğretimsel liderlik özelliklerine sahip oldukları sonucuna varılmıştır. Okul yöneticileri, öğretimsel liderliğin beş boyutu kapsamında incelenmiş olup, tüm boyutlarda öğretimsel liderlik davranışlarına sahip oldukları tespit edilmiştir. Araştırmanın yapıldığı Uluslararası Bakalorya okullarında, okul yöneticilerinin öğretimsel liderlik davranışlarını sergiledikleri konusunda okul yöneticileri ve öğretmenler kıdem, branş ve cinsiyet fark etmeksizin görüş birliğine sahiptirler.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the instructional leadership characteristics of International Baccalaureate (IB) schools administrators as perceived by teachers and schools administrators. In this study, phenomenology pattern one of the qualitative research methods was used. For this purpose, the data of the research was obtained through interviews with four administrators and six teachers in two different schools where the International Baccalaureate program was implemented in Istanbul in the 2023/2024 academic year. In this research, the“Semi-Structured Interview Form”developed by Zorlu (2015) and adjusted by the researcher was used as the data collection tool. The data obtained as a result of interviews with teachers and administrators working in International Baccalaureate schools were analyzed with the content analysis technique. According to the findings of the research, in line with the opinions of administrators and teachers, it was concluded that schools administrators at International Baccalaureate Schools possess intructional leadership qualities. School administrators were examined within the scope of five dimensions of instructional leadership and it was determined that they had instructional leadership characteristics in all dimensions. In the International Baccalaureate schools where the study was conducted, schools administrators and teachers were in agreement that schools administrators exhibit instructional leadership behaviors, regardless of the former's seniority, branch or gender.