Aile anayasası farkındalığı ölçeği geliştirme: Kurumsallaşma yolunda aile şirketlerinde bir çalışma
Developing a family constitution awareness scale: A study in family businesses on the way to institutionalization
- Tez No: 890564
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER OKAN FETTAHLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Aile işletmelerinin devamlılığı ve gelecek kuşaklara aktarılmasında en önemli etmenlerden biri kurumsallaşmadır. Kurumsallaşma alışmalarının sağlıklı şekilde kurgulanması içinde aile anayasasının oluşturması ihtiyacı söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle de bu çalışmada literatürde eksik olduğu tespit edilen geçerlilik ve güvenirlilik açısından yeterli bir“aile işletmelerinde aile anayasası ihtiyacı olup olmadığını belirleme ölçeği”geliştirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında Kahramanmaraş ve Gaziantep illerinde imalat sektöründe faaliyet gösteren aile işletmelerinde anket uygulaması yapılmıştır. Elde edilen verilere göre α: ,925 düzeyinde güvenirliliği ve geçerliliği ispatlanmış on soru ve iki boyuttan oluşan bir ölçek geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important factors in the continuity of family businesses and their transfer to future generations is institutionalization. There may be a need to create a family constitution in order to establish institutionalization habits in a healthy way. For this reason, this study aimed to develop a“scale for determining whether there is a need for a family constitution in family businesses”that is sufficient in terms of validity and reliability, which was found to be lacking in the literature. Within the scope of the research, a survey was conducted in family businesses operating in the manufacturing sector in Kahramanmaraş and Gaziantep provinces. According to the data obtained, a scale consisting of ten questions and two dimensions, whose reliability and validity have been proven at the α:925 level, was developed.