Türkiye'de bağımsız denetimde olumlu görüş dışında bir görüş verilmesini gerektiren durumların incelenmesi: BIST 100'de bir araştırma
Examination of the situations that require an opinion other than a positive opinion in independent audit in Turkey: A study on BIST 100
- Tez No: 890594
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANSEL ÇETİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finans Yönetimi Anabilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Literatürde yapılan çalışmalarda denetlenen şirketlerin finansal tablolardaki değişimleri ve denetlenen şirketin karakteristik özelliklerinin bağımsız denetimde görüşü nasıl etkilediğini göstermektedir. Bağımsız denetim firmalarının gelirlerinin istatistiklerini bağımsız denetim sırasında belirtilen görüşü etkilediğini gösteren çalışmalar daha çok AB ve ABD gibi ülkelerde yapılmıştır. Gelişmekte olan ülkelerde örneğin Türkiye'de bu konudaki tartışmaların geçerliliği devam etmektedir. Yapılan bu çalışmada bağımsız denetim standartları arasında yer alan BDS 705 görüş standartlarına göre Türkiye'de olumlu görüş dışında bir görüş verilmesini gerektiren durumların incelenmesi ele alınmıştır. Literatüre ek olarak 2018- 2022 yılları arasında BIST 100'de yer alan firmalarının yapılan denetim sırasında, verilen denetim görüşünü nasıl etkilediği analiz edilmiştir. Bu çalışmanın amacı BIST 100'de yer alan firmaların olumlu görüş dışında görüş verilmesine sebep olan durumların incelenmesidir. Yapılan çalışmada toplamda 500 adet firmanın denetim raporu ele alınmıştır. Bu raporlar nitel araştırma yöntemlerinden biri olan içerik analizi yöntemi kullanılarak incelenmiştir. İncelenen raporlar sonucunda 426 adet firmanın denetim raporunda olumlu görüş, 59 adet firmanın denetim raporunda şartlı görüş verildiği sonucuna ulaşılmıştır. Toplamda 15 adet firmanın da denetim raporuna ulaşılmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Studies in the literature show how the changes in the financial statements of the audited companies and the characteristic features of the audited company affect the opinion in the independent audit. Studies showing that the statistics of the incomes of independent auditing firms affect the opinion expressed during the independent audit have been conducted mostly in countries such as the EU and the USA. The validity of the discussions on this issue continues in developing countries, such as Turkey. This study examines the situations that require an opinion other than a positive opinion in Turkey according to the BDS 705 opinion standards, which are among the independent auditing standards. In addition to the literature, it was analyzed how the audit opinions given by the companies listed in BIST 100 between the years 2018-2022 were affected during the audit. The purpose of this study is to examine the situations that cause companies listed in BIST 100 to be given opinions other than positive. In the study, a total of 500 company audit reports were considered. These reports were analyzed using content analysis method, which is one of the qualitative research methods. As a result of the examined reports, it was concluded that a positive opinion was given in the audit report of 426 companies and a conditional opinion was given in the audit report of 59 companies. It has been determined that a total of 15 companies have not reached the audit report.