15. asır şairi Feyzi'nin Kût-ı Rûhî adlı Mevlidi'nin bağlamlı dizin ve işlevsel sözlüğü
Contextual index and functional dictionary of the Mevlid Called Kût-ı Rûhî by the 15th century poet Feyzi
- Tez No: 890599
- Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP POYRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
15. yüzyıl divan edebiyatı şairlerinden Feyzî'nin, Kût-ı Rûhî adlı mevlidinin ele alındığı bu çalışma; mevlidde yer alan ayet, hadis, kalıp söz, dua ifadesi, kelam-ı kibar, kelime, kavram ve tamlamaların bağlamsal kullanımları dikkate alınarak mevlidin bağlamlı dizin ve işlevsel sözlüğünü oluşturmaya yöneliktir. Türk edebiyatı metinlerini anlama yolunda yapılan güncel çalışmalardan biri de TEBDİZ (Tarih ve Edebiyat Metinleri Bağlamlı Dizin ve İşlevsel Sözlüğü) projesidir. Sözlüğün bağlamlı dizin kısmında kelime, kavram ve tamlamalar kullanıldıkları bağlamla beraber kullanım sıklıklarıyla birlikte verilmiştir. İşlevsel sözlük kısmında ise kelime, kavram ve tamlamaların ayet, hadis ve kalıp ifadelerin anlamlarıyla birlikte bağlamsal anlamları da verilmiştir. Sözlüğün hazırlanmasında alfabetik sıra esas alınmıştır. Yapılan bu çalışma sayesinde Feyzî'nin Kût-ı Rûhî adlı mevlidinde kullandığı kelime, kavram ve tamlamaların anlamsal zenginliği ve şaire özgü olan kullanımları ortaya çıkarılmıştır. Ortaya çıkan verilerin sonraki dönemlerde divan edebiyatı ile ilgili yapılacak olan bağlamsal sözlük çalışmalarına katkı sağlayacağı umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study, which examines the mawlid titled Kut-ı Ruhi by 15th-century Divan literature poet Feyzi, aims to create a contextual index and functional dictionary of the mawlid by considering the contextual uses of verses, hadiths, set phrases, idioms, words, concepts, and phrases included in the mawlid. One of the recent studies conducted in the path of understanding Turkish literary texts is the TEBDİZ (Contextual Index and Functional Dictionary of Historical and Literary Texts) project. In the contextual index part of the dictionary, words, concepts, and phrases are given along with their usage frequencies in the contexts they are used. In the functional dictionary part, the meanings of words, concepts, and phrases are provided along with the contextual meanings of verses, hadiths, set phrases, proverbs, and idioms. The preparation of the dictionary is based on alphabetical order. Thanks to this study, the semantic richness and poet-specific uses of the words, concepts, and phrases used by Feyzi in the mawlid titled Kut-ı Ruhi have been revealed. It is hoped that the resulting data will contribute to future contextual dictionary studies related to Divan literature.