Bipolar Bozukluk tanılı kadınların deneyimlerine yönelik nitel bir araştırma: Aile sistemleri, sorunları, gereksinimleri
A qualitative research on the experiences of women diagnosed with Bipolar Disorder: Family systems, problems, and needs
  1. Tez No: 890603
  2. Yazar: SELDA MEYDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL YURTSEVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmet, Psychology, Social Work
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu araştırmada, bipolar bozukluk tanılı kadınların hastalık sürecindeki deneyimlerinden ve sürece dair algılarından yola çıkılarak aile sistemleri, yaşadıkları sorunlar ve gereksinimlerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu araştırma, nitel araştırma yöntemi ve fenomenolojik yaklaşım kullanılarak oluşturulmuştur. Bu araştırma, amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilmiş olan, bir vakıf üniversitesi hastanesinin Psikiyatri polikliniğinden hizmet alan, 18 yaş ve üzeri, 15 tanılı kadınla, yarı-yapılandırılmış sorular ve metafor sorular çerçevesinde derinlemesine görüşmeler yapılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın bulguları, 'Aile Sistemleri, Tanıya İlişkin Çeşitli Deneyimler, Psikososyal ve Ekonomik Gereksinimler, Metafor Sorulara İlişkin Değerlendirmeler' olmak üzere dört tema altında toplanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına bakıldığında, bipolar bozukluk ile aile sistemlerinin karşılıklı olarak olumsuz bir etkileşim içinde olduğu, kadınların eşleri ile ilişkisinin zayıf olduğu, bekledikleri ilgi ve desteği yeterince göremedikleri, aile üyeleri tarafından verilen sosyal desteğin kadınların iyilik halini geliştirdiği, hastalık nedeniyle çocuklarıyla ilişkilerinin olumsuz etkilendiği, annelik rolünü yerine getiremedikleri, tanılı kadınların atak dönemlerinde damgalanma, iş ve gelir kaybı, ilişki, evlilik, çocuk sahibi olma konularında kayıplar, çalışma yaşamında yetersizlikler, cinsel istismar, toplumsal cinsiyet eşitsizliği, şiddet, intihar girişimi gibi birçok sorun yaşadığı, psikososyal ve ekonomik gereksinimlerinin olduğu, ekonomik desteğe, ücretsiz sağlık hizmetlerine, sosyalleşmelerini sağlayacak ortamlara, sosyal ve duygusal desteğe gereksinimleri olduğu bulunmuştur. Ayrıca çocuk, anne, aile, kardeş kavramlarına ilişkin olumlu metaforlar üretilirken baba, eş ve bipolar bozukluk kavramları için olumsuz metaforlar kullanıldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the family systems, problems and needs of women diagnosed with bipolar disorder, based on their experiences during the disease process and their perceptions of the process. This research was created using qualitative research method and phenomenological approach. This research was conducted by conducting in-depth interviews within the framework of semi-structured questions and metaphor questions with 15 diagnosed women, aged 18 and over, who were selected by purposeful sampling method and received service from the Psychiatry outpatient clinic of a foundation university hospital. The findings of the research were collected under four themes:'Family Systems, Various Experiences Regarding Diagnosis, Psychosocial and Economic Requirements, Evaluations Regarding Metaphor Questions'. Looking at the results of the research, it can be seen that bipolar disorder and family systems interact negatively, women's relationships with their spouses are weak, they do not receive enough attention and support they expect, social support given by family members improves women's well-being, their relationships with their children are negatively affected due to the disease, and motherhood is negatively affected. diagnosed women experience many problems such as stigmatization during attack periods, loss of job and income, losses in relationships, marriage, and having children, inadequacies in working life, sexual abuse, gender inequality, violence, suicide attempts, and have psychosocial and economic needs. It has been found that they need economic support, free health services, environments that will enable them to socialize, and social and emotional support. In addition, it was observed that positive metaphors were produced for the concepts of child, mother, family and sibling, while negative metaphors were used for the concepts of father, spouse and bipolar disorder.