İHA'ların hava sahasına entegrasyonu ve Türkiye uygulamaları
Integration of UAVs into airspace and applications in Türkiye
- Tez No: 890619
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT USLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Sivil Havacılık, Aeronautical Engineering, Civil Aviation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Elektrik ve Elektroniği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada öncelikle İnsansız Hava Araçları ile ilgili araştırma yapılarak genel bir bilgi verilmiş olup, İHA'ların kısa tarihçesi ve Türkiye'de İHA çalışmalarının tarihi konuları kısaca sunulmuştur. Tarih bilgisinin ardından İHA'ları ve hava sahasına entegrasyonu konularını incelemek üzere İHA tanımı, sınıfları, kullanım amaçları, avantaj ve dezavantajları üzerinde durulararak, İHA'ların kullanıldıkları görev alanları, önbilgi olarak belirtilmiştir. İHA'ların görev yaptıkları alanlardan başlıcaları zirai amaçlar, yerleşim alanlarının haritalandırılması, doğal yaşamın izlenmesi ve ekolojik gözlemler, trafik gözlemleri, jeolojik araştırmalar ana başlıkları altında toplanmıştır. İHA'lar ve bu teknolojileri oluşturan bölümlerin ardından ülkemizde İHA alanında çalışma yapan kurumlar ve Ülkemiz açısından önemli gelişmeler hakkında genel bilgiler sunulmuştur. Bu tezde ayrıca, Türkiye'nin bundan sonraki süreçte İHA çalışmaları ve İHA'ların hava sahamıza entegrasyonu bağlamında yapması gerekenler sıralanarak Ülkemiz için çıkarımlarda bulunulmuştur. Bununla birlikte, İHA'ların havacılık sistemi içerisinde varlığının artırılması sürecinde ortaya çıkması muhtemel sorun ve zorluklardan bahsedilerek yapılabileceklerden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, first of all, general information is given by researching Unmanned Aerial Vehicles, and the brief history of UAVs and the historical issues of UAV studies in Türkiye are briefly presented. After the historical information, in order to examine the issues of UAVs and their integration into the airspace, the definition of UAVs, their classes, purposes of use, advantages and disadvantages are emphasized, and the mission areas in which UAVs are used are stated as preliminary information. The main areas where UAVs work are grouped under the main headings of agricultural purposes, mapping of residential areas, monitoring of natural life and ecological observations, traffic observations and geological research. Following the sections on UAVs and these technologies, general information is presented about the institutions working in the field of UAV in our country and important developments for our country. In this thesis, inferences have been made for our country by listing the things that Türkiye should do in the future in the context of UAV studies and the integration of UAVs into our airspace. In addition, the possible problems and difficulties that may arise in the process of increasing the presence of UAVs in the aviation system are mentioned and what can be done is mentioned.