Sistemin meşrulaştırılması, cinsiyetçiliğe karşı susmak ve reddedilme duyarlılığının psikolojik şiddet yaşantısında işlevi
Gender system justification, self-silencing to sexism and function of rejection sensitivity in the experience of psychological violence
- Tez No: 890626
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TAMER AKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Travma ve Afet Çalışmaları Uygulamalı Ruh Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma çalışmasında toplumsal cinsiyet sistemini meşrulaştırma, cinsiyetçilik karşısında susmak ve reddedilme duyarlılığının yetişkin katılımcılarda yakın romantik ilişkilerde psikolojik şiddetin hedefi olmayı ya da şiddete başvurmakla ilgili değişkenlerin ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya 18-50 yaş arasında 344 katılımcı dahil edilmiştir. Araştırmada verilerin elde edilmesi için Bilgilendirilmiş Gönüllü Onam Formu, Sosyodemografik Veri Formu, Çok Boyutlu Duygusal İstismar Ölçeği, Toplumsal Cinsiyete Dayalı Sistemi Meşrulaştırma Ölçeği, Reddedilme Duyarlılığı ve Cinsiyetçilik Karşısında Kendini Susturma Ölçeği kullanılmıştır. Verlerin analizi SPSS 26.0 paket programı kullanılmıştır. 344 katılımcının %44'ü erkek ve %57'si kadındır. Romantik ilişkisi olan %72.7 katılımcı bulunmaktadır. İlişkisi olan katılımcılardan evliler %8.1; flört ilişkisi olanlar %52 ve sözlü ya da nişanlı olanlar %11.9 oranındadır. Araştırmanın sonuçlarına göre uygulayan düşmanca geri çekilme puanları kadın katılımcılarda daha yüksek bulunmuş olup maruz kalan kontrol alt ve maruz kalan geri çekilme alt boyutu erkek katılımcılarda daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca katılımcıların reddedilme duyarlılığı puanları karşılaştırıldığında kadın katılımcıların daha yüksek puanlar aldığı bulunmuştur. Şiddet uygulama kontrol alt boyutuyla reddedilme duyarlılığı arasında pozitif yönlü bir ilişki bulunmuştur. Bulgulara dayalı olarak reddedilme duyarlılığı yakın romantik ilişkilerde psikolojik şiddet yaşantısı değerlendirilirken göz önünde bulundurulması gereken bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Psikolojik şiddetin hedefi olmada erkek katılımcıların yüksek puanlar aldığı görülmüş olup yakın romantik ilişkilerde cinsiyet farkı yapmadan her iki cinsiyete de eşit şekilde yaklaşılması gerektiği vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research study aimed to evaluate the relationship between system legitimization, silence in the face of sexism, and rejection sensitivity in adults, and variables related to being the target of psychological violence or resorting to violence in intimate romantic relationships. The study included 344 participants between the ages of 18 and 50. An Informed Voluntary Consent Form, a Sociodemographic Data Form, the Multidimensional Measure of Emotional Abuse, the Gender System Justification, the Rejection Sensitivity Scale, and the Self-Silencing to Sexism Scale were used to obtain data. SPSS 26.0 software was used for data analysis. Of the 344 participants, 44% were male and 56% were female. Among the participants, 72.7% were in a romantic relationship. Of those in a relationship, 8.1% were married, 52% were in a dating relationship, and 11.9% were engaged. According to the results of the study, practitioner hostile withdrawal scores were higher in female participants, while the exposed control sub-dimension and the exposed withdrawal sub-dimension were higher in male participants. Additionally, when comparing the rejection sensitivity scores of the participants, female participants had higher scores. A positive relationship was found between the control subscale of perpetrating violence and rejection sensitivity. Based on the findings, rejection sensitivity appears to be a factor that should be taken into consideration when evaluating the experience of psychological violence in close relationships. It was observed that male participants had high scores in being the target of psychological violence, emphasizing that both genders should be approached equally without making gender distinctions in close relationships.