Beden eğitimi öğretmenlerinin 21. yüzyıl beceri düzeylerinin dijital okuryazarlık ve uzaktan eğitim tutumlarına etkisinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
The examination of the impact of physical education teachers' 21st century skills on digital literacy and attitudes towards distance education in terms of various variables
- Tez No: 890625
- Danışmanlar: PROF. DR. İMDAT YARIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırmanın amacı, beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin 21. yüzyıl beceri düzeylerinin dijital okuryazarlık ve uzaktan eğitim tutumlarına etkisinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesidir. Araştırmanın evrenini 2022-2023 eğitim öğretim yılı Ankara'da Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı devlet ve özel okullarında görev yapan 2112 beden eğitimi ve spor öğretmeni oluşturmaktadır. Örneklemini ise kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi ile seçilen ve 2022-2023 eğitim öğretim yılı Ankara ili Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı merkez ilçe devlet ve özel okullarında görev yapan 386 beden eğitimi ve spor öğretmeni gönüllülük esası ile belirlenmiştir. Bu araştırmada amaçsal örnekleme yönteminden biri olan ölçüt örnekleme yöntemi kullanılmıştır ve belirlenen kriterleri sağlamayan birimler olay nesne kişi vb. örnekleme dahil edilmemiştir. Veri toplama araçları, beden eğitimi ve spor öğretmenleri hakkında bilgi toplamak için kişisel bilgi formu; Göksün (2016) tarafından geliştirilen ‟21. yüzyıl Öğreten Becerileri Kullanım Ölçeği“; Ng (2012) tarafından geliştirilen; Hamutoğlu, Güngören, Uyanık ve Erdoğan (2017) Türkçe 'ye uyarlaması yapılan ”Dijital Okuryazarlık Ölçeği“ ve Eşkil ve Yarım (2023)tarafından geliştirilen ‟Öğretmenlerin Uzaktan Eğitime Karşı Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. 21. yüzyıl becerileri ile dijital okuryazarlık orta düzeyde pozitif yönlü anlamlı ilişki görülürken, uzaktan eğitime karşı tutum ölçeği ile çok zayıf düzeyde pozitif yönlü anlamlı ilişki görülmüştür. Ayrıca dijital okuryazarlık ölçeği ile öğretmenlerin uzaktan eğitime karşı tutumları arasında zayıf düzeyde pozitif yönlü anlamlı ilişki görülmüştür. Ölçekler beden eğitimi ve spor öğretmenlerine Google Formlar aracılığıyla dijital olarak iletilmiş, gelen cevaplar SPSS 25.0 paket programına eklenmiştir. Sonuç olarak araştırmaya katılan beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin 21. yy. beceri düzeyleri ile dijital okur yazarlık düzeyleri yüksek bulunurken uzaktan eğitime karşı tutumları orta düzeyde bulunmuştur. Katılımcıların 21. yy becerileri incelendiğinde okul türü ve medeni durum değişkeni açısından anlamlı bir farklılığa rastlanırken cinsiyet, okul seviyesi, öğrenim durumu ve mesleki kıdem değişkenleri açısından anlamlı bir farklılığa rastlanmamış; dijital okur yazarlık becerileri incelendiğinde cinsiyet ve mesleki kıdem değişkeni açısından anlamlı bir farklılığa rastlanırken, okul türü, okul seviyesi, öğrenim durumu ve okul türü değişkenleri açısından anlamlı bir farklılığa rastlanmamış; uzaktan eğitim tutumları incelendiğinde mesleki kıdem değişkeni açısından anlamlı bir farklılığa rastlanırken, cinsiyet, okul türü, okul seviyesi, öğrenim durumu ve okul türü değişkenleri açısından anlamlı bir farklılığa ulaşılamamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effect of physical education and sports teachers' 21st-century skill levels on their attitudes towards digital literacy and distance education in terms of various variables. The population of the study consists of 2112 physical education and sports teachers working in state and private schools affiliated with the Ministry of National Education in Ankara during the 2022-2023 academic year. The sample consists of 386 physical education and sports teachers selected through convenient sampling method and working in central district state and private schools affiliated with the Ministry of National Education in Ankara during the 2022-2023 academic year, randomly selected and determined based on voluntary participation. In this research, criterion sampling, one of the purposive sampling methods, was used, and units that did not meet the specified criteria such as object, individual, etc., were not included in the sampling. Data collection tools included a personal information form to collect information about physical education and sports teachers;“21st Century Teaching Skills Usage Scale”developed by Göksün (2016);“Digital Literacy Scale”developed by Ng (2012) and adapted into Turkish by Hamutoğlu, Güngören, Uyanık, and Erdoğan (2017); and“Attitude Scale Towards Distance Education for Teachers”developed by Eşkil and Yarım (2023). There is a moderately positive significant relationship between 21st-century skills and digital literacy, whereas a very weak positive significant relationship was observed with the attitude towards distance education scale. Additionally, a weak positive significant relationship was found between digital literacy scale and teachers' attitudes towards distance education. The scales were digitally transmitted to physical education teachers via Google Forms, and the responses received were then added to the SPSS 25.0 package program. As a result, while the 21st-century skill levels of the physical education teachers participating in the research were found to be high, their digital literacy levels were high, and their attitudes towards distance education were found to be moderate. When the 21st-century skills of the participants were examined, a significant difference was found in terms of school type and marital status variables, while no significant difference was found in terms of gender, school level, educational status, and professional seniority variables. When digital literacy skills were examined, a significant difference was found in terms of gender and professional seniority variables, while no significant difference was found in terms of school type, school level, educational status, and school type variables. When attitudes towards distance education were examined, a significant difference was found in terms of professional seniority variable, while no significant difference was found in terms of gender, school type, school level, educational status, and school type variables.