Yavaş geçişli animasyon uygulamalarının 7. sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına ve astronomiye yönelik tutumlarına etkisi
The effect of slowmation applications on 7th grade students academic achievement and attitudes towards astronomy
  1. Tez No: 890627
  2. Yazar: HASAN KURTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDEF CANBAZOĞLU BİLİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmanın amacı, 7. Sınıf Fen Bilimleri dersi Güneş sistemi ve ötesi ünitesinde yer alan astronomi konularının öğretiminde gerçekleştirilen yavaş geçişli animasyon uygulamalarının öğrencilerin akademik başarıları ve astronomiye yönelik tutumlarına etkisinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda araştırmada yöntem olarak ön test- son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmada yer alan katılımcılar, uygun örnekleme yöntemi ile seçilmiş olup, 2023-2024 eğitim ve öğretim yılı ikinci döneminde Ankara ilinde aynı binada yer alan iki ortaokulun birer 7. Sınıf şubesinde öğrenim gören, 24 deney grubu ve 23 kontrol grubu öğrencisi olmak üzere toplam 47 öğrenciden oluşmaktadır. Güneş Sistemi ve Ötesi ünitesi başarı testi ile Astronomi Tutum Ölçeği, veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Araştırmada, uygulama öncesinde her iki gruba da Güneş Sistemi ve Ötesi ünitesi başarı testi ile Astronomi Tutum Ölçeği ön test olarak uygulanmıştır. Uygulama süresince, deney grubunda Güneş Sistemi ve Ötesi ünitesi kazanımlarına yönelik dört farklı yavaş geçişli animasyon etkinliği gerçekleştirilirken, kontrol grubunda ise öğretim MEB Fen Bilimleri Dersi Ders Kitabı takip edilerek yapılmıştır. Uygulamanın tamamlanmasının ardından aynı ölçekler son test olarak tekrar uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 26 programı kullanılmıştır. Deney ve kontrol grubundaki öğrencilere uygulanan veri toplama araçlarından elde edilen ön test ve son test puanları arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark olup olmadığını test etmek için gruplar içinde bağımlı örneklem t-testi, gruplar arasında bağımsız örneklem t-testi ve ANCOVA testi kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizi neticesinde elde edilen bulgulara göre, yavaş geçişli animasyon uygulamalarının öğrencilerin Güneş sistemi ve ötesi ünitesi akademik başarı düzeylerini artırdığı ve astronomi tutumlarına olumlu olarak etki ettiği tespit edilmiştir. Ancak yavaş geçişli animasyon uygulamaları MEB Fen Bilimleri Dersi Ders Kitabı takip edilerek gerçekleştirilen öğretim ile karşılaştırıldığında akademik başarı ve astronomiye yönelik tutum açısından istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of slowmation applications on students' academic achievement and attitudes towards astronomy in teaching astronomy topics in the Solar System and Beyond unit of the 7th grade science course. For this purpose, a quasi-experimental design with pretest-posttest control group was used as the method in the study. The participants in the study were selected by convenient sampling method and consisted of 47 students, 24 experimental group students and 23 control group students, who were studying in one 7th grade class of two middle schools located in the same building in Ankara province in the second semester of the 2023-2024 academic year. The Solar System and Beyond unit achievement test and the Astronomy Attitude Scale were used as data collection tools. In the study, both groups were administered the Solar System and Beyond unit achievement test and the Astronomy Attitude Scale as a pretest before the application. During the implementation, four different slowmation activities were carried out in the experimental group for the learning outcomes of the Solar System and Beyond unit, while the control group was taught by following the MoNE Science Course Textbook. After the completion of the application, the same scales were reapplied as a post-test. SPSS 26 program was used to analyze the data obtained. Dependent sample t-test within groups, independent sample t-test between groups and ANCOVA test were used to test whether there was a statistically significant difference between the pre-test and post-test scores obtained from the data collection tools applied to the students in the experimental and control groups. According to the findings obtained because of the analysis of the research data, it was determined that slowmation applications increased students' academic achievement levels in the Solar System and Beyond unit and positively affected their astronomy attitudes. However, when the slowmation applications were compared with the instruction conducted by following the MoNE Science Course Textbook, it was determined that there was no statistically significant effect in terms of academic achievement and attitude towards astronomy.