SH-SY5Y hücrelerinde 1-metil 4-fenilpridinyum (MPP+) ile oluşturulan in vitro parkinson modelinde irisin'in mirna ekspresyonları üzerine etkisi
The effect of irisin on mirna expressions in an in vitro model of parkinson's induced by 1-methyl 4-phenylpyridinium (MPP+) in SH-SY5Y cells
- Tez No: 890634
- Danışmanlar: PROF. DR. LOKMAN AYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eczacılık Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Giriş ve Amaç: Çalışmamızın amacı, SHSY-5Y hücrelerine MPP+ uygulaması ile oluşturulan Parkinson hastalığı (PH) modelinde, irisinin koruyucu ve tedavi edici etkilerini araştırmaktır. Bu bağlamda, PH patogenezinde önemli rol oynayan FNDC5, PGC-1α ve BDNF genleri ile ilişkili miR-129-1-3p, miR-138-5p, miR-143-3p ve miR-182-5p mikroRNA'larının ekspresyon profillerinin incelenmesi hedeflenmektedir. Gereç ve Yöntemler: Bir nörotoksin olan MPP+'nin ve egzersiz ilişkili hormon irisinin SHSY-5Y hücrelerinin canlılığına etkisi 3-(4,5-dimetil-2-tiyazolil)-2,5-difenil-2H-tetrazolyum bromür testi ile ölçüldü. MPP+ ve irisin uygulanan SHSY-5Y hücrelerinde miR-129-1-3p, miR-38-5p, miR-143-3p ve miR-182-5p'nin ekspresyonları RT-PCR kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: The aim of this study is to examine the protective and therapeutic effects of irisin in an MPP+-induced Parkinson's disease (PD) model in SH-SY5Y cells. In this regard, the study aims to assess the expression profiles of microRNAs (miR-129-1-3p, miR-138-5p, miR-143-3p, and miR-182-5p) associated with the FNDC5, PGC-1α, and BDNF genes, which play significant roles in PD pathogenesis. Material and Methods: The impact of the neurotoxin MPP+ and the exercise-associated hormone irisin on the viability of SHSY-5Y cells was measured using the 3-(4,5-dimethyl-2-thiazolyl)-2,5-diphenyl-2H-tetrazolium bromide test. The expressions of miR-129-1-3p, miR-38-5p, miR-143-3p, and miR-182-5p were evaluated in SHSY-5Y cells treated with MPP+ and Irisin using RT-PCR. Results: Exposure of SHSY-5Y cells to 1500 µM MPP+ for 24 hours resulted in a significant reduction in cell viability compared to the control group. In contrast, treatment with 20 nM irisin for 48 hours did not affect cell viability.