Lise öğrencilerinin yabancılara yönelik ötekileştirme davranışlarının merhamet, saldırganlık, empatik eğilim düzeyleri ve bazı değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of high school students otherizing behaviors towards foreigners in terms of compassion, aggression, empathetic tendency levels and some variables
  1. Tez No: 890635
  2. Yazar: LÜTFİYE ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KISAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Grubu Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Araştırmanın amacı, lise öğrencilerinin yabancılara yönelik ötekileştirme davranışlarını merhamet, saldırganlık, empatik eğilim düzeyleri ve bazı değişenler açısından (cinsiyet, sınıf düzeyi, okul türü, anne-baba eğitim durumu) incelemektir. Bu amacı gerçekleştirmek için öncelikle“Lise Öğrencilerinde Yabancılara Yönelik Ötekileştirme Ölçeği”geliştirilmiştir. Ölçek geliştirme sürecinde Kırşehir İli Kaman İlçesinde ortaöğretim düzeyinde 9,10,11 ve 12. sınıfa devam eden 600 öğrenci üzerinden veriler toplanmıştır. Ölçeğin yapı geçerliliğini test etmek için AFA ve DFA yapılmış; güvenirlik analizi için ise iç tutarlılık katsayısı hesaplanmıştır. Analizlerin sonucunda ön yargı ve ayrımcılık olmak üzere 2 alt boyut ve 31 maddeden oluşan geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı geliştirilmiştir. Araştırma kapsamında korelasyon ve karşılaştırma türü ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Kırşehir ilinde 2022-2023 eğitim öğretim yılında resmi ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören 373 kız, 227 erkek olmak üzere toplam 600 öğrenci oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”, öğrencilerin yabancılara yönelik ötekileştirme düzeylerini ölçmek amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen“Lise Öğrencilerinde Yabancılara Yönelik Ötekileştirme Ölçeği”,“Merhamet Ölçeği”,“Saldırganlık Ölçeği”ve“KA-Sİ Empatik Eğilim Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin basıklık-çarpıklık değerlerine göre normal dağılım gösterdiği belirlenmiş ve parametrik testler uygulanmıştır. İki değişken arasındaki ilişkiyi incelemek için Pearson Momentler Çarpımı Korelasyonu kullanılmıştır. Değişkenin türüne göre bağımsız gruplar için t Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi uygulanmıştır. Tek yönlü varyans analizinde hangi gruplar arasında anlamlı farklılığın olduğunun belirlenmesi için Games-Howell Testi kullanılmıştır. Bunun yanı sıra merhamet, saldırganlık ve empatik eğilimin, ötekileştirme davranışını yordayıp yordamadığını belirlemek için de basit doğrusal regresyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine high school students' alienation behaviors towards foreigners in terms of compassion, aggression, empathic tendency levels and some variables (gender, grade level, school type, parents' education level). In order to achieve this aim, first of all, the ''Scale of Othering Towards Foreigners in High School Students'' was developed. During the scale development process, data were collected from 600 students attending 9th, 10th, 11th, 12th grades at the secondary education level in Kaman District of Kırşehir Province. EFA and CFA were conducted to test the construct validity of the scale and internal consistency coefficient was calculated for reliability analysis. As a result of the analyses, a valid and reliable measurement tool consisting of two sub-dimensions (prejudice and discrimination) and 31 items was developed. Within the scope of the research, correlation and comparison type relational survey model was used. The study group of the research consists of a total of 600 students, 373 girls and 227 boys, studying in public secondary education institutions in Kırşehir province in the 2022-2023 academic year. ''Personal Information Form'', ''The Scale of Alienation Towards Foreigners in High School Students'', ''Compassion Scale'', ''Aggression Scale'' and ''KA-SI Empathic Tendency Scale'' developed by the researcher to measure the level of students' alienation towards foreigners were used to collect the data. According to the kurtosis and skewness values of the obtained data, it was determined that they were normally distributed and parametric tests were applied. Pearson Product Moment Correlation was used to examine the relationship between the two variables. According to the type of variable, t Test for independent groups and One-Way Analysis of Variance were applied. Games-Howell Test was used to determine which groups were significantly different in one-way analysis of variance. In addition, simple linear regression analysis was conducted to determine whether compassion, aggression and empathic tendency predicted othering behavior.