Bazı kozmetik ürünlerin mikrobiyolojik incelenmesi
Microbiological examination of some cosmetic products
- Tez No: 890640
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BURÇİN MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Kozmetik ürünler hem formülasyonlarındaki bileşenler hem de yapısal özellikleri nedeniyle mikroorganizmaların üremesi ve çoğalması için uygun ortamlar sunmaktadır. Kontaminasyonu engellemek adına formülasyonlarda bulunan koruyucular önemli bir role sahiptir. Ancak, kullanıcı kaynaklı üremelerin kozmetik ürünlerdeki mikrobiyal kontaminasyon üzerinde önemli bir etkisi olabilmektedir. Çalışmada birden fazla veya tek bir kişiye ait kullanılmış kozmetik ürünlerin mikrobiyal yükü araştırılmış ve kozmetik ürünlerin açıldıktan sonraki kontaminasyon sebepleri vurgulanmak istenmiştir. Analize girmiş olan toplam 200 ürünün 56 ürününde Kozmetik Ürünlerin Mikrobiyolojik Kontrolüne İlişkin Kılavuzuna göre limit dışı üreme bulunmuştur ve 56 ürünün 32'sinde ürünlerde bulunmaması gereken mikroorganizmalar bulunmuştur. Özellikle, kullanılmış kozmetik ürünlerdeki mikrobiyal kontaminasyonun incelenmesi, çeşitli ürün grupları arasında önemli farklılıkları ortaya koymaktadır. Likit ruj gibi kapalı sistem ambalajlarda bulunan ürünlerde limit dışı üreme görülmemesi, kullanıcı dostu ve hijyenik depolama koşullarının önemini vurgulamaktadır. Ancak, toz grubundaki ürünlerde yüksek oranda limit dışı üreme gözlenmesi, açık ortamlarda ve sıkça dokunulan yüzeylere maruz kalan ürünlerde kontaminasyon riskinin arttığını göstermektedir. Bu durum, üreticilerin ve tüketicilerin daha bilinçli ve hijyenik kullanım alışkanlıkları geliştirmesi gerektiğini öne sürmektedir. Bu bağlamda, düzenli temizlik ve dezenfeksiyon işlemleri, kullanılan makyaj araçlarının temizliği ve ürünlerin son kullanma tarihlerine dikkat edilmesi gibi adımlar kozmetik ürünlerin güvenliğini artırmak için kritik bir öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
Cosmetic products provide suitable environments for the growth and proliferation of microorganisms both due to their formulation components and structural characteristics. Preservatives included in formulations play an important role in preventing contamination. However, user-induced proliferation can have a significant impact on microbial contamination in cosmetic products. The study aims to investigate the microbial load of both multiple and individual-used cosmetic products and highlight the reasons for contamination after the products are opened. Out of a total of 200 analyzed products, 56 showed out-of-limit growth according to the Guide for Microbiological Control of Cosmetic Products, and 32 of these products contained microorganisms that should not be present. Specifically, examining microbial contamination in used cosmetic products reveals significant differences among various product groups. The absence of out-of-limit growth in products such as liquid lipsticks, which are packaged in closed systems, emphasizes the importance of user-friendly and hygienic storage conditions. However, the high rate of out-of-limit growth observed in the powder group indicates an increased risk of contamination in products exposed to open environments and frequently touched surfaces. This situation suggests the need for manufacturers and consumers to develop more conscious and hygienic usage habits. In this context, steps such as regular cleaning and disinfection procedures, cleaning of used makeup tools, and paying attention to expiration dates are crucial for enhancing the safety of cosmetic products.