Ege Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümünde üretilen kozmetik ürünlerinin mikrobiyolojik incelemesi ve koruyucu maddelerin antimikrobial aktivitelerinin saptanması
  1. Tez No: 77432
  2. Yazar: HAYRİYE ÖZDEMİR (KUNDAKÇI)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada E.Ü. Kimya Mühendisliği Bölümü'nde üretilen 8 adet kozmetik ürün kullanılmıştır. Bunlar nemlendirici kremler olan Barla 44jjj, Barla 16j jj, Barla 6, el ve vücut losyonu olarak Barla 10, cilt temizleme sütü ve canlandırıcı tonik olarak kullanılan Barla 24'tür.Ürünlerin aerobik bakteri sayımı, küf-maya sayımı, ayrıca patojen mikroorganizmaların saptanmasına yönelik çalışmalar yapılmıştır. Kozmetik ürünlerde kullanılan bazı koruyucu maddelerin antimikrobiyal aktiviteleri incelenmiş ve MİK konsantrasyonları tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmamızın sonucunda bir ürünün aerobik bakteri sayısı yönünden belirtilen limitleri astığı görülmüştür. Ayrıca hiç bir üründe küfe rastlanmamış ve patojen maya izole edilmemiştir. Sadece Barla 16'nın ilk örneğinde S. aureus izole edilmiştir. Tüm koruyucuların farklı antimikrobiyal etkilere ve MİK konsantrasyonlarına sahip olduğu görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Kozmetik, Koruyucu, Antimikrobial aktivite.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, eight cosmetic products produced at the Chemistry Engineering Department of Egean University have been used. Those were Barla 44j n, Barla 16j jj, Barla 6 (moisture care creams), Barla 10 (hand and body lotion) and Barla 24 (skin cleaner and refreshing tonic). The Aerobic Plate Count, mould and yeast count and detecting pathogenic microorganisms have been conducted on the test products. The Antimicrobial activities of some preservatives used in cosmetic products were examined and MIC values were determined. At the end of the study, It was observed that one product was over the accepted limits from the point of Aerobic Plate Count. No mould was observed and no pathogenic yeast was isolated. Only from one sample of Barla 16, S. Aureus was isolated. Finally, It was observed that all preservatives had different antimicrobial activity and MIC values. Key Words : Cosmetics, Preservatives, Antimicrobial activity