Ortaöğretim Türk kültür ve medeniyet tarihi ders kitabı ve öğretim programının incelemesi
An analysis of the textbook for secondary education and the curriculum of the history of Turkish culture and civilization
  1. Tez No: 890641
  2. Yazar: RİFAT UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA BELENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilgiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu tez çalışmasının amacı 2022-2023 eğitim yılında MEB okullarında kullanılan Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi ders kitabı ile 2017 yılında yayınlanan Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi dersi öğretim programını incelemektir. Bu araştırma, tarih derslerinin ortaöğretim 11.sınıf kademelerindeki materyal ögeleri içerisinde ders kitabı kullanımını ve bu ders kitaplarındaki konuları incelemeyi amaçladığından ilişkisel tarama türünde doküman incelemesi modeli kullanılmıştır. Nitel bir araştırma olarak tasarlanan çalışmada, veri toplama tekniği olarak nitel metodoloji, araştırma modeli olarak ise doküman analizi modelinden faydalanılmıştır. Ayrıca verilerin analizi esnasında betimsel ve içerik analizi yöntemleri tercih edilmiştir. Tez çalışmasının neticesinde incelenen öğretim programı ile incelenen ders kitabı muhtevasının uyumlu olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the History of Turkish Culture and Civilization textbook used by the schools of Ministry of Education in the 2022-2023 academic year and the curriculum of the History of Turkish Culture and Civilization course published in 2017. Since this study aims to examine the use of textbooks and the subjects in them among the material elements of history courses at the 11th grade level of secondary education, the relational screening type document analysis model was used. In this study, which was planned as a qualitative research, qualitative methodology was used as a data collection technique and document analysis model was used as a research model. Furthermore, descriptive and content analysis methods were preferred during data analysis. As a result of the thesis study, the content of the examined curriculum and the textbook texts were shown to be in harmony.