Selçuklularda sağlık kurumlarının eğitim, öğretimleri ile genel işleyişleri ve Türk tarih ders kitaplarına yansıması
Education of health institutions in Seljuk, general relations with their teachings and Turkish history course
- Tez No: 890658
- Danışmanlar: PROF. DR. REFİK TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmanın amacı geçmişten günümüze erişilen tüm ortaöğretim tarih ders kitaplarında, Selçuklu tıbbının ele alınış şeklinin incelenmesidir. Bu genel amaç doğrultusunda, tarih ders kitaplarındaki Selçukluda tıp eğitimi ve öğretimi ve Selçuklu tıp tarihi konularının yıllara göre dağılımı, bilimsel içeriğinin sunumu, ilgili görseller, kullanılan kaynaklar ve kazanımların içerik ile etkinliklerle uyumu ele alınmaktadır. Bu araştırmada nitel araştırma tekniklerinden biri olan doküman analizi yöntemi kullanılmıştır. Dokümanlardan elde edilen verilerin çözümlenmesinde ise içerik analizi yönteminden yararlanılmıştır. Çalışmada, günümüz ortaöğretim tarih ders kitaplarında Selçuklu tıbbına verilen önemin geçmiş yıllara göre arttığı gözlemlenmiştir. Bunula birlikte Selçuklu tıp tarihi konusunda tarih ders kitaplarında kullanılan kaynak ve görsel miktarı ile çeşitliliğinin de artmakta olduğu, belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the way Seljuk medicine is handled in all secondary education history textbooks that have been accessed from past to present. In line with this general purpose, the distribution of medical education and training in Seljuk in history textbooks and the history of Seljuk medicine by year, presentation of scientific content, related visuals, etc, the harmony of the resources and achievements used with the content and activities are discussed. In this research, document analysis method, which is one of the qualitative research techniques, was used. In the analysis of the data obtained from the documents, content analysis method was used. In the study, it was observed that the importance given to Seljuk medicine in today's secondary education history textbooks increased compared to previous years. However, it has been determined that the amount of resources and visuals used in history textbooks on the history of Seljuk medicine is increasing.