Türk dili ve edebiyatı eğitimi çerçevesinde edebiyat dergileri (2000-2010)
Literary journals in the framework of Turkish language and literature education (2000-2010)
  1. Tez No: 890659
  2. Yazar: MURAT KINA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YAKICI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 437
Özet
Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Çerçevesinde Edebiyat Dergileri (2000-2010) ismini taşıyan bu çalışmanın temel amacı, ortaöğretim öğrencilerinin Türk dili ve edebiyatı eğitimini daha verimli hâle getirmek için edebiyat dergilerinden faydalanmanın mümkün olduğunu ortaya koymaktır. Bu amaçla Dergâh, Kitap-lık, Türk Dili, Türk Edebiyatı ve Varlık dergilerinin 2000-2010 yılları arasındaki sayıları örneklem olarak seçilmiştir. Beş bölümden oluşturulan çalışmada, seçilen dergilerin sayıları, içerdikleri yazılar bakımından analiz edilmiş, tespit edilen yazılar tematik sınıflandırmaya tabi tutularak tablolaştırılmıştır. 2018 Ortaöğretim Türk Dili ve Edebiyatı Dersi (9, 10, 11 ve 12. Sınıflar) Öğretim Programı ve ortaöğretimTürk dili ve edebiyatı ders kitaplarından elde edilen veriler çerçevesinde dergilerdeki yazıların Türk dili ve edebiyatı eğitiminde kullanılabilirlikleri incelenmiştir. Bu inceleme sonucunda bu yazıların Türk dili ve edebiyatı eğitimi ile ilgili tartışmalar, öğretim programının giriş üniteleri, edebî türlerin öğretimi, ders kitaplarına ve ders ortamlarına metin seçimi, dil becerilerinin geliştirilmesi, söz varlığının geliştirilmesi, dil bigisi eğitimi, edebiyat tarihi eğitimi gibi ana başlıklar ve bu ana başlıklarla ilgili alt başlıklarda kullanılabileceği ortaya konmuştur. Literatürde, Türk dili ve edebiyatı eğitimi ile edebiyat dergilerini bu şekilde sentezleyen herhangi bir çalışma tespit edilememiştir. Bu özellikler ile çalışmanın alan yazına katkı sunması umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study, titled Literary Magazines within the Framework of Turkish Language and Literature Education (2000-2010), is to demonstrate that it is possible to benefit from literary magazines to make the Turkish language and literature education of secondary school students more efficient. For this purpose, the issues of Dergâh, Kitap-lık, Türk Dili, Türk Edebiyatı and Varlık magazines between 2000 and 2010 were selected as samples. In the study consisting of five sections, the issues of the selected journals were analyzed in terms of the articles they contained, and the identified articles were tabulated by subjecting them to thematic classification. The usability of the articles in the magazines in Turkish language and literature education was examined within the framework of the data obtained from the 2018 Secondary Education Turkish Language and Literature Course (Grades 9, 10, 11 and 12) Curriculum and secondary education Turkish language and literature textbooks. As a result of this analysis, these articles are discussed under main headings such as discussions about Turkish language and literature education, introductory units of the curriculum, teaching of literary genres, selection of texts for textbooks and course environments, development of language skills, development of vocabulary, language knowledge education, history of literature education. It has been revealed that it can be used in subheadings related to these main headings. No study has been identified in the literature that synthesizes Turkish language and literature education and literary magazines in this way. With these features, it is hoped that the study will contribute to the literature.