Menopoz dönemindeki kadınlara uygulanan kahkaha yogasının semptom yönetimi ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of laughter yoga on symptom management and quality of life in women during menopause
  1. Tez No: 890728
  2. Yazar: TUBA ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Menopoz dönemindeki kadınlara uygulanan kahkaha yogasının menopoz semptomlarına ve yaşam kalitesine etkisini değerlendirmektir. Materyal ve Metot: Bu araştırma, randomize kontrollü bir çalışmadır. Çalışma, Ağustos 2023-Eylül 2024 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Araştırma, Atatürk Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi'nin Kadın Doğum Polikliniği Jinekoloji Birimi'ne başvuran ve menopoz döneminde olan 128 kadın (64 deney, 64 kontrol) ile yürütüldü. Deney grubundan 8 kadın seanslara devam etmediği için çalışma 120 kadın ile tamamlandı. Çalışmada deney grubundaki kadınlara 4 hafta süresince haftada iki seans, toplamda 8 seans kahkaha yogası uygulandı. Verilerin toplanmasında;“Kişisel Bilgi Formu”,“Menopoz Semptomlarını Değerlendirme Ölçeği”ve“Menopoza Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği”kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde; Skewness ve Kurtosis değerleri, frekans ve yüzde, Ki-kare, Bağımsız Gruplarda t testi, Bağımlı Gruplarda t Testi, Mann Whitney U Testi, Wilcoxon Testi, Regresyon analizi kullanıldı. Araştırma süresince etik ilkelere uyuldu. Bulgular: Araştırmada, kahkaha yogası uygulanan deney grubunda menopoz semptomları son test puan ortalamasının (22.55±6.04) kontrol grubuna (29.95±7.85) göre daha düşük olduğu belirlendi. Deney grubunda kahkaha yogası sonrası somatik (8.73±2.96), psikolojik (6.82±2.33) ve ürogenital şikayetlerde (7.00±3.20) azalma olduğu, kontrol grubunda ise bu şikayetlerde artış (somatik:10.17±2.97, psikolojik:10.19±3.44, ürogenital: 9.59±3.45) olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to evaluate the effect of laughter yoga on menopause symptoms and quality of life in women during menopause. Materials and Methods: This research is a randomized controlled trial. The study was conducted between August 2023 and September 2024. The research was carried out with 128 women (64 in the experimental group, 64 in the control group) who were in the menopause period and applied to the Gynecology Unit of the Obstetrics and Gynecology Clinic at Atatürk University Health Research and Application Center. The study was completed with 120 women because 8 women in the experimental group did not continue with the sessions. Laughter yoga was applied to the women in the experimental group for 4 weeks, twice a week, for a total of 8 sessions. Data collection tools included the“Personal Information Form,”“Menopause Rating Scale,”and“Menopause-Specific Quality of Life Scale.”For data analysis, Skewness and Kurtosis values, frequency and percentage, Chi-square, Independent t-test, Paired t-test, Mann-Whitney U Test, Wilcoxon Test, and Regression analysis were used. Ethical principles were adhered to throughout the research. Results: In the study, it was determined that the post-test mean score of menopause symptoms in the experimental group where laughter yoga was applied, was lower(22.55±6.04), compared to the control group (29.95±7.85). In the experimental group, a decrease in somatic (8.73±2.96), psychological (6.82±2.33), and urogenital complaints (7.00±3.20) was observed after laughter yoga, while an increase in these complaints was observed in the control group (somatic: 10.17±2.97, psychological: 10.19±3.44, urogenital: 9.59±3.45).