Uniaxial and biaxial fatigue damage of a glass fibre reinforced thermoplastic composite
Cam elyaf takviyeli termoplastik bir kompozitin tek ve çift eksenli yorulma hasarı
- Tez No: 890741
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABINE CANTOURNET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ecole Nationale Supérieure d'Arts et Métiers (ENSAM)-ParisTech
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Malzemesi ve İmalat Teknolojisi
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Takviyeli termoplastikler, yeterli tokluk ve sertlik, dinamik yorulmaya karşı dayanıklılık, hafiflik ve imalat kolaylığı gibi faydalı özellikleri nedeniyle mühendislik uygulamalarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu araştırma kısa cam elyaf takviyeli poliamid (PA66GF30) üzerine yoğunlaşmaktadır. Son zamanlarda, sürdürülebilir kalkınma kavramıyla birlikte CO2 emisyonları çözüm gerektiren önemli bir sorun olarak ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak, otomotiv sektöründe ağırlık azaltma, tüm potansiyel araç mimarileri için ele alınması gereken kritik bir konu olarak ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak, bazı metalik bileşenler plastiklerle ikame edilmektedir. Bu polimerlerin kullanım olasılığı, mekanik nitelikleri açısından kapsamlı bir şekilde değerlendirilmelidir. Kısa cam elyaf takviyeli (SGFR) poliamid, bir aracın motor bölmesindeki bazı metalik bileşenlerin ikame edilmesini kolaylaştırdığı için otomotiv sektörü için önemli bir malzemedir. Bununla birlikte, motorun titreşimleri yorulma bozulmasına neden olabilir ve bu potansiyel kabul edilmelidir. Bu araştırma, PA66GF30'un yorulma davranışını tek eksenli ve çift eksenli yorulma testleri kullanarak incelemektedir. Bu araştırma, PA66GF30'un yorulma davranışını tek eksenli ve çift eksenli yorulma testleri kullanarak incelemektedir. Ayrıca, bu çalışmada yorulma ömrünü etkileyen faktörler değerlendirilmiş ve çalışma sıcaklığı, fiber oryantasyon (FO) dağılımı ve nemi dikkate alarak bir yorulma ömrü metodolojisi sunulmuştur. Son olarak, hasara uğramış numunelerin mikroskobik incelemelerinden elde edilen bulgular sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Reinforced thermoplastics are extensively used in engineering applications owing to their beneficial characteristics, including sufficient toughness and stiffness, resistance to dynamic fatigue, lightweight nature, and simplicity of fabrication. This research concentrates on short glass fiber-reinforced polyamide (PA66GF30). Recently, motivated by the concept of sustainable development, CO2 emissions have emerged as a significant problem requiring resolution. Consequently, in the automotive sector, weight reduction has emerged as a critical concern that must be addressed for all potential vehicle architectures. Consequently, some metallic components are being substituted with plastics. The possibility of using these polymers must be thoroughly assessed regarding their mechanical qualities. Short glass fibre reinforced (SGFR) polyamide is a material of significance for the automotive sector as it facilitates the substitution of certain metallic components in the engine compartment of a vehicle. Nevertheless, the engine's vibrations may cause fatigue deterioration, and this potential must be acknowledged. This research investigates the fatigue behavior of PA66GF30 using uniaxial and biaxial fatigue testing. Furthermore, the factors affecting fatigue life are assessed, and a fatigue life methodology concerning operating temperature, fiber orientation (FO) distribution, and material humidity was presented. Ultimately, the findings from microscopic examinations of compromised specimens are presented.