Metaverse olgusu ve Metaverse ile eğitim: Okul yöneticileri görüşleri
Metaverse and education with the case of Metaverse: Opinions of school managers
  1. Tez No: 890748
  2. Yazar: NURCİHAN BÜYÜKKARABACAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN BALYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu araştırmada İstanbul ilinde görev yapmakta olan okul yöneticilerinin Metaverse ve Metaverse ile eğitime dair farkındalıkları ve bu konuya dair görüşlerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Metaverse olgusunun okul yöneticileri için ne anlama geldiği ve okul yöneticilerinin Metaverse ile eğitim hakkında ne düşündüklerini ortaya koymak için nitel araştırma deseni olan olgubilim (fenomenoloji) deseni kullanılmıştır. Çalışma grubu amaçsal örnekleme türlerinden tipik örnekleme yöntemiyle İstanbul ilindeki ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim kurumlarında okul yöneticiliği yapan okul müdürlerinden seçilmiştir. Verilerin toplanması yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada yapılan görüşmelerin konuşma metinleri içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlar; okul yöneticilerinin Metaverse olgusunu tanımlaması, okul yöneticilerinin Metaverse ile eğitime ilişkin görüş ve farkındalıkları, okul altyapısının Metaverse ile eğitim için uygunluğu ve okul yöneticileri, öğretmenler ve öğrencilerin Metaverse ile eğitim konusunda hazırbulunuşluğu temalarından oluşmaktadır. Sonuç olarak; okul müdürlerinin çoğunun Metaverse ile eğitim uygulamalarına yönelik fikir sahibi olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca Metaverse'ün oyunlaştırma, simülasyonlar, uzaktan senkron ve asenkron eğitim ortamlarında kullanılabileceği yönünde düşüncelerinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte okul müdürlerinin eğitimde Metaverse uygulamalarının hibrit eğitim şeklinde yüz yüze eğitimle beraber kullanılması görüşünde olduğu tespit edilmiştir. Eğitimde soyut kalan ama gerçekte somut olan kavram ve nesneler, Metaverse ile öğrenciler için görünür hale getirilebilir. Hatta öğrenciler Metaverse ortamlarında somut şekilde görebildikleri nesnelerle etkileşime girerek değişiklik yapabilir ve farklı sonuçlar görebilir. Eğitimde karar alıcı konumundaki eğitim yöneticilerine, eğitime yön verirken uygulamalı eğitimin yanı sıra deney ve gözleme dayalı eğitimler için Metaverse ortamlarının kullanılabileceği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the awareness and opinions of school administrators in Istanbul concerning Metaverse and education with the case of Metaverse. A phenomenological design, a qualitative research approach, was used to uncover what the Metaverse phenomenon means to school administrators and their views on education with Metaverse. The study group consisted of school principals from primary, secondary, and high schools in Istanbul, selected through typical sampling, a type of purposive sampling. Data collection was conducted using semi-structured interviews, and the transcripts were analyzed through content analysis. The research results are categorized into themes; including school administrators' definitions of the Metaverse phenomenon, their views and awareness about education with Metaverse, the suitability of school infrastructure for Metaverse education, and the readiness of school administrators, teachers, and students for Metaverse education. The study revealed that most school principals have some understanding of educational applications with Metaverse. Additionally, there is a consensus that Metaverse can be employed in gamification, simulations, and remote synchronous and asynchronous education environments. However, it was also determined that school principals believe Metaverse applications in education should be used in conjunction with face-to-face education in a hybrid model. Abstract concepts and objects that are actually tangible in education can be made visible to students through the Metaverse. Moreover, students can interact with and modify the objects they see in the Metaverse environment, allowing them to observe different outcomes. It is recommended that educational administrators, who are in decision-making positions, consider using Metaverse environments for hands-on, experimental, and observational learning while shaping education.