Yapay zekanın senaryo üretiminde işlevselliği: ChatGPT-4o örneği
Functionality of artificial intelligence in scriptwriting: The example of ChatGPT-4o
- Tez No: 890749
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEDİRHAN KARAKURLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Science and Technology, Fine Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Medya ve İletişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Teknolojik gelişmelere bağlı olarak değişen iş disiplinleri, çalışma prensipleri ve yöntemlerinde yapay zekâ teknolojisinin ve modellerinin yardımcı bir etken olarak tercih edildiği görülmektedir. Bu sebeple birçok teknoloji firmasının üretim faaliyetlerine yapay zekâ teknolojilerini entegre ettiği görülmektedir. Üretken yapay zekâ modelleri profesyonel hayatta olduğu gibi günlük yaşamda da yeni bir anlayış ve alışkanlık kazandırmaktadır. Yeni medya araçları üzerinde geniş dil işlemeye bağlı üretken yapay zekâ modelleri kullanımı giderek artmaktadır. Özellikle metinden metine, metinden görsele, metinden müziğe, metinden videoya üretim gösteren metne dayalı üretken yapay zekâ modellerinin metinsel, görsel ve işitsel sanat dalları içerisinde üretim aracı olarak kullanımı yaygınlaşmaktadır. Çalışma kapsamında, kitlesel iletişim araçları arasında en büyük sermayelerden birine sahip olan sinema sanatının senaryo yazım sürecinin yapay zekâ tarafından gerçekleştirilebilme potansiyeli bu çalışmanın temelini oluşturmaktadır. Bu sebeple ilk olarak yapay zekânın erken çağı ve elektronik çağı tarihsel süreçte incelenmiştir. En gelişmiş üretken yapay zekâ teknolojilerinden biri olarak görünen Chat GPT sohbet botu, bu çalışmanın aracı olarak seçilmiştir. Çalışmanın sorgulaması için sinema filmlerini oluşturan senaryo sürecinin dramaturjik temaları incelenmiştir. Çalışma için bir konu belirlenmiştir. Belirlenen konu çerçevesinde insan zekâsının ürünü olarak 20 sahnelik bir kısa film senaryosu yazılmıştır. Aynı konu ve literatürde yer alan dramaturjik temalar komut haline getirilerek, Chat GPT'ye kısa film senaryosu yazdırılmıştır. Chat GPT'nin yazdığı kısa film senaryosu dramaturjik temalar çerçevesinde değerlendirilmeye alınarak film senaryosu yaratabilme yetkinliği sorgulanmıştır. İnsan zekâsının ürünü olarak yazılan kısa film senaryosu ile Chat GPT'nin yazdığı yapay zekâ kısa film senaryosunun paralellikleri ve farklılıkları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the evolving job disciplines, working principles, and methods driven by technological advancements, artificial intelligence technologies and models are increasingly being used as auxiliary factors. Consequently, many technology companies are integrating artificial intelligence technologies into their production activities. Generative artificial intelligence models are introducing new perspectives and habits not only in professional life but also in daily life. The use of generative AI models based on extensive language processing on new media tools is progressively increasing. Particularly, text-based generative AI models, which produce from text to text, text to image, text to music, and text to video, are becoming widely used as production tools in textual, visual, and auditory arts. In the scope of this study, the potential of artificial intelligence to carry out the scriptwriting process of the cinema art, which holds one of the largest capitals among mass communication tools, forms the basis of this work. Therefore, the early age and electronic age of artificial intelligence have been examined in a historical context. Chat GPT, which is seen as one of the most advanced generative AI technologies, was chosen as the tool for this study. The dramaturgical themes of the scriptwriting process that constitutes cinema films were examined for the inquiry of the study. A subject was determined for the study. Within the framework of the determined subject, a short film script of 20 scenes was written as a product of natural human intelligence. The same subject and the dramaturgical themes found in the literature were converted into commands and Chat GPT was instructed to write a short film script. The short film script written by Chat GPT was evaluated within the framework of dramaturgical themes to assess its suitability for digital storytelling. The parallels and differences between the short film script written as a product of natural human intelligence and the AI-generated short film script by Chat GPT were evaluated.