Yapay zeka destekli etkileşimli hikaye anlatımı: Bitmeyecek öykü
Ai-powered interactive storytelling: The neverending story
- Tez No: 962681
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL TUĞAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Bu tez çalışması, klasik anlatı biçimlerinin dijital çağın sunduğu teknolojik imkânlarla nasıl yeniden yapılandırılabileceğini araştırmaktadır. Michael Ende'nin Bitmeyecek Öykü adlı eserinde yer alan“Fantazya Tehlikede”bölümü temel alınarak kurgulanan bu projede, kullanıcıya anlatının gidişatını seçimlerle yönlendirme hakkı verip; anlatıyı stabil bir anlatımdan çıkarılarak çoklu yollarla ilerleyen bir yapı kazandırılmıştır. Kullanıcı, yalnızca izleyici değil; seçimleriyle hikâyeyi biçimlendiren aktif bir katılımcı rolündedir. Yapay zekâ bu çalışmada yalnızca teknik bir üretim aracı olarak değil, aynı zamanda anlatının yaratıcı bir bileşeni olarak değerlendirilmiştir. Görsel üretimde hem MidJourney hem de ChatGPT araçları kullanılmıştır. MidJourney'de üretilen görseller daha sinematik kompozisyonlardan oluşurken, CHATGPT tarafından üretilen görseller Studio Ghibli tarzına yakın illüstrasyonlardan oluşmaktadır. Metin üretiminde ise ChatGPT, kullanıcı seçimlerine göre şekillenen alternatif senaryo akışlarının geliştirilmesinde kullanılmıştır. Böylece yapay zekâ, anlatının hem estetik hem de yapısal yönlerine doğrudan katkı sağlamıştır. Proje, senaryo kurgusu, yapay zekâ destekli görsel ve metinsel üretim süreçleri ile etkileşimli bir web tabanlı platformun bütüncül biçimde bir araya getirildiği, çok katmanlı bir deneyim tasarımı modeli olarak yapılandırılmıştır. Anlatı, seçimlerle yönlenen akışı sayesinde kullanıcıya özgü yollar sunarken; görsel ve metinsel içerikler bu deneyimi derinleştiren tamamlayıcı bileşenler olarak işlev görmektedir. Bu bağlamda proje, dijital hikâye anlatımında yapay zekâ temelli içerik üretimi ve kullanıcı etkileşimi ekseninde geliştirilen, uygulamaya dönük bir model olarak literatüre katkı sunmayı hedeflemektedir
Özet (Çeviri)
This thesis explores how classical narrative forms can be restructured through the technological possibilities offered by the digital age. The project is based on the“Fantasia in Danger”chapter from Michael Ende's The NeverEnding Story, and grants the user the ability to influence the direction of the narrative through choices. In doing so, the storytelling is transformed from a fixed structure into a multi-path, interactive narrative. The user is not merely a passive viewer but becomes an active participant who shapes the story through their decisions. Artificial intelligence is considered in this study not only as a technical tool for production but also as a creative component of the narrative. Both MidJourney and ChatGPT were utilized in the visual production process. While visuals generated with MidJourney reflect more cinematic compositions, the ones created through ChatGPT resemble Studio Ghibli-style illustrations. In terms of text generation, ChatGPT was used to develop alternative narrative flows shaped by user choices. Thus, AI has contributed directly to both the aesthetic and structural dimensions of the narrative. The project is structured as a multi-layered experience design model in which narrative scripting, AI-assisted visual and textual production processes, and an interactive web-based platform are integrated as a whole. The narrative offers user-specific pathways through its choice-driven flow, while visual and textual components serve as complementary elements that deepen the experience. In this context, the project aims to contribute to the literature as a practice-oriented model developed at the intersection of AI-based content creation and user interaction within the scope of digital storytelling.