Okul öncesi öğretmenlerin serbest zaman etkinlikleri sırasındaki davranışlarının incelenmesi
- Tez No: 89079
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SIDIKA BULDUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, okulöncesi öğretmeninin serbest zaman etkinlikleri sırasındaki davranışlarını incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada, okulöncesi eğitim kurumlarında yer alan ilgi köşeleri ve sanat etkinlikleriyle, okulöncesi öğretmeninin serbest zaman etkinlikleri snasındaki davranışları arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığı alt problemleri yer almıştır. Araştırmanın Ömeklemi. Ankara'nın 7 merkez ilçesindeki MEB, özel ve SHÇEK'na bağlı 60 okulöncesi kuramunda çalışan 104 öğretmen oluşturmuştur. Gözlem formu araşürmacı tarafından geliştirilmiş, uzman ve uygulayıcıların görüşleri alınmıştır. Gözlem formu II. bölümden oluşmuştur. 1. bölümde öğretmenlerin niteliklerine ilişkin 9 som. II. bölümde okulöncesi öğretmeninin serbest zaman etkinlikleri sırasındaki davranışlarına ilişkin 26 soru yer almıştir. Bulgulara göre okulöncesi öğretmeninin serbest zaman etkinlikleri sırasındaki davramşlarının etkinliklerin niteliğinin artmasında bilinci derecede önemli olduğu göıülmüştür. Öğretmenler serbest zaman etkinliği sırasındaki davranış kriterlerine sahip oldukça okulöncesi eğitimde uygulanan serbest zaman etkinliklerini planlama, uygulama ve değerlendirme safhalarını daha etkili olarak "kullandıkları görülmüştür. Araşürmanın sonuçlarına göre bütün okulöncesi eğitim kurumlarında çalışan öğretmenlerin eğitim düzeyleri ve anaokullarmın programları tekrar gözden geçirilmelidir. Çocukların tanınması ve eğitimlerinin gerekleri iyi bilinmelidir. Ayrıca okulöncesi eğitim kuramlarında çalışan öğretmenlere yardımcı olarak uzmanlar ve yayınlar bulunmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study has been achived to search the behaviours during the free time achities of pre-school teacher has been for the purpose of to the effects of the free time activities on the effective teacher. What is included in the research work is the sub-issues of whether there is a meaningful relation between the interest comers and activities of arts in the pre-school educational institutions, and the active teacher. Sampling of this research is formed of 104 teachers who work in 60 pre-school institutions in the scope of Ministry of National Education and SHÇEK including the private schools. The observation form has been developed by the researcher and views from the specialist and implementers have been obtained. The observation form consists of two section. There are 9 questions for the qualitications of the teachers in Section I, and 26 questions for the related to the free time activities of the effective teacher in section II. The findings illustrate that in the increase of free time activities, the effective teacher plays a first degree or essential role. It has been observed that to the exent the teachers have the effective criteria, they are able to plan, apply and evaluate the stages of free time activities implemented in the pre-school education more effectively. According to the results obtained from this research work, the educational levels of the teachers who are employed in all the pre-school educational institutions as well as the kindergarten curricula need to be reviewed. Both the children and the requirements for their education are to be known well. Furthermore, specialists and publications are to be available that will support the work of the teachers employed in the pre-school institutions.