Soyut ekspresyonizm resimde soyut ekspresyonizm sanat anlayışı (1910-1965)
  1. Tez No: 89080
  2. Yazar: AYDIN DEMİRKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İHSAN ÇAKICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET Tam soyut olarak 1910 yılında gündeme gelen soyut sanat, 1908-1910 yıllan içindeki ön soyut dönemi kapsamaktadır. Bir yandan kübizmde çözümsel döneme giderek soyutun sınırlarına gelinmiş, diğer yandan Rusya'da Tchiourlionis (1875-1911) 1908'de soyuta giden tabloları, soyut akıma öncülük etmiştir. Sanatçıya ister hareket noktası olmuş olsun, ister olmasın, dış gerçeği herhangi bir şekilde hatırlatmayan, andırmayan sanat soyuttur. Diğer bir anlamda soyut sanat, objenin betiminden vazgeçerek sanatçının iç alemine yönelmesidir, diye tanımlanabilir. Soyut resim nitelik yönünden iki kısma ayrılır: Dışavurumcu-Soyut: Bastırılmış duygular, coşkular ve güçlü istekler için bir çıkış arayan sanatçılar bunu dışavurum oiarak bulup yansıtmışlardır. Bu anlayışta eser yapan sanatçıların ortak olarak bağlandıkları tek ilke; resim yapma işinin yaratıcı yönünü yüceltmek, resmin hangi yöne gideceğini ve neyi anlatacağını resme başlamadan önce bilmeyi reddetmektedir. Eserin meydana getiriliş süresini ve bu süreç içinde resim biçimlerinin özgürce oluşumunu değerlendirir. Geometrik-Soyut: Bu anlayış Larionov'un kübizm ve fütürizmden etkilenerek geliştirdiği Rayonizm anlayışı ile başlar. Soyut Geometrik anlayış kendi içinde farklı yönlere ayrılır: a) Rayonizm b)Senkronizm c) Soyut Orfizm d) Soyut Kübizm e) Suprematizm f) Konstrüktizm. 20. Yüzyıla gelindiğinde duygularla kavranan nesneler soyut düşünsel varlığa dönüşmüştür. Soyut sanatın aradığı obje, görünebilir olan objeler değil de, tersine düşünülebilir olan objeler kabul edilir. Ama objelerin düşünsel olarak kavranabilmeleri için başlangıçta“görünebilir”olan objelerin ortadan kaldırılması gerektiği düşüncesi egemen olmuştur.Soyut-Ekspresyonist anlayışın başlangıç! 1910'da olgunlaşan, soyuta varan, anlama gücüne ilişkin bir görkem sanatı. Munich 'te, 1909“Yeni Munich Sanatçılar Demeği”kuruldu. Kurucular Kandinsky (1866-1944), Jowlensky (1864-1944), G. Münter (1877-1962) ve arkadaşları idi. Başkanlığa Kandinsky getirildi. Bunların amacı uluslar arası bir sanata ulaşmaktı. Soyut sanatın 1940 ile 19501er arasındaki dönemi; anlık kararlara dayanan spontano bir yaratma sürecini öngören bir eğilim olarak değerlendirilebilir. Dünya çapında yaygınlaşmakla birlikte merkezi New York kentiydi. Kendi içinde iki ayrı eğilim çıkmıştır. Action painting ve soyut imge resmin 1970'lerde belirlenen lirik soyutlama anlayışı da soyut ekspresyonizmin bir uzantısı saymak olanaklıdır. Uygulamaya yönelik resimlerde en belirgin olarak görülen etki, duyguların coşkulu bir şekilde ifade edilmesidir. Eserlerin çeşitli etkilerle, özellikle, çizgiselliğe ilişkin hareketi ve onu tamamlayan rengi kullanmada yeni olanaklar savunulabileceği düşüncesi ile seçilen, çoğunluğu Soyut Ekspresyonist sanat anlayışına yönelik uygulamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Abstract Art, the first time, appeared in 1910. The period between 1908-1910 can be called pre abstract art period. On one hand, solutionist period was tried in cubism through this way abstract limits were determined, on the other hand, in Russia between 1875-1911 Tchiovilionis's tables led abstract style. Whether external fact be the starting point or not if an abstract art isn't reminding us the external fact it can be named as abstract art. In other words, if the artist only uses his or her instinctive world his work is abstract. In terms of quality, abstract art can be grouped into two part. 1) Expressionist abstract: Those artists who wanted to escape from their oppressioned feelings, happinesses and strong wiilings usually reflected expressionist abstract art in their work. One of the main common similarity of expressionist artists are that they refuse any comment about what to be told or done before they start work. The time to be spent on the work and the formation of art styles are freely taken into consideration. 2) Geometric abstract: Geometric abstract starts with Larionov who created Rayonism by influencing from cubism and futurism. Abstract Rayonism can be classified into a few sections. They are: a) Rayonism b) Senkronism c) Abstract orfism d) Abstract cubism e) Suprematism f) Constructivism In the tweentieth century, objects perceived through feelings trasformed into abstract materials. Abstract art do not look for visible objects but those objects that can be imagined, in order to perceive the imaginative objects visible objects shouldn't be in the sphere of working field.in 1909 in Munich“New Munich Artists' Association”was established. The founders of the association were Kandinsky (1866-1944), Jowiensky (1864-1944), G. Münter (1877-1962) and his friends. Kandinsky was elected President. The aim in establishing such an association was to reach an international art level. The period between 1940-1950 can be called a spontaneous period which envisaged immediate decisions. It spreaded all over the world but its centre was New York. Two trend appeared in itself. One was Action Painting and abstract image art Lyric abstraction which appeared in 1970s can be said to be an extention of abstract expressionist style. One of the main characteristics of all pictures is that the feelings are reflected and depicted in a lively manner. Practices were tried in accordance with expressionist art trend hoping that new opportunities would be emerged concerning lines, movements and the colours which complete it.