Start-up işletmelerinde girişimci pazarlama: Çukurova Teknokent örneği
Entrepreneurial marketing in start-up businesses: the case of Çukurova Teknokent
  1. Tez No: 890826
  2. Yazar: ÖZGÜR GEÇGEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ZEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Günümüzde sanayide yaşanan küresel gelişmeler, toplumsal alanda önemli değişimlere yol açmıştır. Bu değişimler sonucunda teknolojinin ve internetin kullanımı tüm alanlarda yaygınlaşmıştır. Bu alanlardan biri olan girişimcilik ile yeni iş fikirleri ortaya çıkmış ve bunlar start-up'ların kurulmasına neden olmuştur. Ancak, yeni kurulan bu şirketler arasında faaliyetlerine devam edebilen ve büyüme gösterenlerin sayısı oldukça düşüktür. Araştırmalar, bu şirketlerin pazar büyüklüğü, zorlu rekabet ortamı ve kısıtlı kaynaklar gibi zorluklarla karşı karşıya olduğunu göstermektedir. Girişimci pazarlama uygulamaları, bu zorluklarla başa çıkmak ve şirketlerin başarılarını artırmak için önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışma, girişimci pazarlamanın proaktiflik, fırsat odaklılık, hesaplanmış risk alma, yenilikçilik, kaynakların etkin kullanımı, müşteri odaklılık ve değer yaratmadan oluşan yedi boyutunun start-up işletmelerine performansına etkisini ortaya çıkarmak amacı ile hazırlanmıştır. Çalışmanın evreni Adana'da faaliyet gösteren ve Çukurova Teknokent'te yer alan start-up'lardan oluşmaktadır. Bu doğrultuda çalışmaya 13 start-up gönüllülük esasıyla katılmış, firma yetkilileriyle derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerden sonra elde edilen veriler MaxQDA 2024 nitel veri analiz programı ile analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, proaktiflik, fırsat odaklılık, yenilikçilik, kaynakların etkin kullanımı, müşteri odaklılık ve değer yaratma boyutlarının start-up performansına olumlu etkisi olduğunu belirtirken, hesaplanmış risk alma boyutunun start-up'ların performansına olumlu ya da olumsuz bir etkisi olmadığı analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, global developments in industry have led to significant changes in the social sphere. As a result of these changes, the use of technology and the internet has become widespread in all areas. One of these areas, entrepreneurship, has led to the emergence of new business ideas and the establishment of start-ups. However, the number of these newly established companies that are able to continue their activities and grow is quite low. Research shows that these companies face challenges such as market size, tough competition and limited resources. Entrepreneurial marketing practices play an important role in addressing these challenges and increasing their success. This study aims to explore the impact of seven dimensions of entrepreneurial marketing, namely proactiveness, opportunity orientation, calculated risk taking, innovation, efficient use of resources, customer orientation and value creation, on the performance of start-ups. The population of the study consists of start-ups operating in Adana province and located within Çukurova Technopolis. Accordingly, 13 start-ups voluntarily participated in the study. The data obtained after the interviews were analyzed with the MaxQDA 2024 qualitative data analysis program. While the research findings indicate that the dimensions of proactivity, opportunity orientation, innovation, effective use of resources, customer orientation and value creation have a positive impact on start-up performance, it has been analyzed that the calculated risk-taking dimension does not have a positive or negative effect on the performance of start-ups.