Karanlık madde ve karanlık enerji etkileşim dinamiğinin kaos analizi
Chaos analysis of dark matter and dark energy interaction dynamics
  1. Tez No: 890827
  2. Yazar: ÖZLEM KARTAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM AYDINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tezde, karanlık madde ve karanlık enerji etkileşimlerinin kaos analizi ile incelenmesi amaçlanmıştır. Bu etkileşimler, etkileşen iki termodinamik sistemin kuralları doğrultusunda ele alınmıştır. Karanlık madde ve karanlık enerji arasındaki karşılıklı etkileşimleri ve öz-etkileşimleri kapsayan önerilen bir termodinamik sistem modeli sunulmuştur. Önerilen bu etkileşim modeline göre, karanlık enerji ve karanlık madde etkileşimleri analiz edilmiştir. Etkileşim denklemlerinin faz uzayları çizilmiş, nümerik olarak gecikme zamanı ve gömme boyutu hesaplanmıştır. Ayrıca, Lyapunov üstelleri hesaplanarak kaos analizi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the interactions between dark matter and dark energy are examined through chaos analysis. These interactions are considered within the framework of two interacting thermodynamic systems. A proposed thermodynamic system model, which includes both mutual interactions and self-interactions between dark matter and dark energy, is presented. Based on this proposed interaction model, the interactions between dark energy and dark matter are analyzed. The phase spaces of the interaction equations are plotted, and the delay time and embedding dimension are numerically calculated. Additionally, the Lyapunov exponents are computed, and a chaos analysis is performed.