Masabaşı çalışan bireylerde fiziksel aktivite düzeyi, bel-boyun ağrısı ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between physical activity level, low back pain, neck pain and quality of life in desk-based workers
- Tez No: 890831
- Danışmanlar: PROF. DR. BERKANT MUAMMER KAYATEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Egzersiz Fizyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, masabaşı çalışan bireylerin fiziksel aktivite düzeyleri, bel ağrıları, boyun ağrıları ve yaşam kaliteleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 18-65 yaş arası masabaşı çalışan 395 gönüllü katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-Kısa Formu, Oswestry Bel Ağrısı Engellilik Anketi, Bournemouth Boyun Anketi ve Kısa Form-36 (SF-36) kullanılmıştır. Araştırmada tanımlayıcı istatistikler, Kolmogorov-Smirnov testi ve Spearman Korelasyon analizi yöntemleri kullanılarak veriler analiz edilmiştir. Elde edilen verilen sonucunda; katılımcıların %48,86'sının düşük , %47,84'ünün inaktif ve %3,3'ünün yeterli düzey grubuna dahil oldukları tespit edilmiştir. Bel ağrısı ortalama skorunun 17,99±14,22, boyun ağrısı ortalama puanının ise 21,52±13,34 olduğu tespit edilmiştir. Yaşam kalitesi alt boyut puan ortalamaları sırasıyla: fiziksel fonksiyon alt boyutu için 79,84±19,39,fiziksel rol güçlüğü alt boyutu için 68,35±38,64, ağrı alt boyutu için 68,94±22,18 ve genel sağlık algısı alt boyutu için 58,27±18,54 olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate of the relationship between physical activity level, low back pain, neck pain and quality of life in desk-based workers. The study consisted of 395 desk-based workers aged between 18 and 65. The data collection tools used in the study included the Personal Information Form, International Physical Activity Questionnaire-Short Form, Oswestry Low Back Pain Disability Questionnaire, Neck Bournemouth Questionnaire and Short Form-36 (SF-36). The data were analyzed using descriptive statistics, Kolmogorov-Smirnov test and Spearman Correlation analysis methods. As a result of the obtained data, it was found that 48,86% of the participants were in the low activity level group, 47,84% were in the inactive group, and 3,3% were in the sufficient activity level group. The average score for lower back pain was 17,99±14,22, and the average score for neck pain was 21,52±13,34. The average subscale scores for quality of life were as follows; 79,84±19,39 for the physical function subscale, 68,35±38,64 for the physical role difficulty subscale, 68,94±22,18 for the pain subscale, and 58,27±18,54 for the general health perception subscale.