Havalimanı kümelenmesinin afet yönetimi operasyonlarına etkisinin incelenmesi
An investigation the impact of airport clustering on disaster management operations
- Tez No: 890838
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VİLDAN DURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Herhangi bir afet durumunda afet bölgesine eğitimli kurtarma ekiplerinin olabildiğince hızlı bir şekilde sevk edilmesi gerekmektedir. Genel olarak afetlerde afetzedenin içerisinde bulunduğu durumdan bir an evvel kurtarılması elzem derecede önemlidir. Türkiye doğal afetlere maruz kalma olasılığı açısından oldukça yüksek bir orana sahiptir. Tarihsel verilere bakıldığında her türlü afete maruz kalmış ve gelecekte de büyük afetler yaşamaya devam edecektir. Bu sebeple yaşanacak afetlere yapılacak olan ilk müdahale, planlı ve hızlı bir şekilde yapılmalıdır. Bu çalışmada ise Türkiye'de uygulanan mevcut afet müdahale planı, güncel olarak en son yaşanan büyük 6 Şubat 2023 deprem felaketleri incelenerek ülkemizin içinde bulunduğu durum betimlenmeye çalışılmıştır. Yapılan betimlemeye müteakip hızlı bir şekilde müdahale için eldeki mevcut hava taşımacılığı araçlarının, havalimanlarının ve AFAD bünyesinde bulunan Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlüklerinin durumu ortaya koyulmuştur. Askeri ve sivil kargo uçaklarının kullanabileceği havalimanları gruplandırılmış muhtemel iki senaryo üzerinden karayolu ve havayolu sevk süreleri karşılaştırılmıştır. Çalışmanın sonucunda ise ülkemizin mevcut afetlere müdahale planında yer almayan ancak büyük depremlerin yaratmış olduğu hasarlar neticesinde meydana gelecek ulaşım sıkıntılarının üstesinden gelecek, hızlı bir şekilde müdahale imkânı sağlayacak havayolu taşımacılığında havalimanı kümelenmelerinin önemi vurgulanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In case of any disaster, it is imperative to dispatch trained rescue teams to the disaster area as quickly as possible. In general, it is crucial to rescue the disaster victim from the situation they are in as soon as possible. Turkey has a high probability of being exposed to natural disasters. Historical data shows that Turkey has been exposed to all kinds of disasters and will continue to experience major disasters in the future. Therefore, the initial response to any future disasters should be planned and executed quickly. In this study, the current disaster response plan implemented in Turkey is examined, focusing on the most recent major earthquake disasters on February 6, 2023, to depict the current situation of our country. Following this depiction, the status of existing air transport vehicles, airports, and the Search and Rescue Directorate units within AFAD for rapid intervention was presented. Airports that can be used by military and civilian cargo planes were grouped, and road and air transport dispatch times were compared through two probable scenarios. As a result of the study, the importance of airport clustering in air transport, which is not included in the current disaster response plan of our country but can overcome the transportation difficulties caused by major earthquakes and provide rapid intervention opportunities, was emphasized.