Havalimanı odaklı kentleşmeler
Airport related urbanizations
  1. Tez No: 292117
  2. Yazar: ALPER KURBAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN KAHVECİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Havalimanları günümüzde, havacılıkla ilişkili ya da ilişkisiz pek çok ticari ve endüstriyelyapılanmanın odağı halindeki birer kentsel merkeze dönüşmektedir. Bu dönüşümünardında havacılıkta ve havalimanı işletmeciliğindeki yenilikler, kent mekânının çokmerkezlileşmesi ve kapitalizmin hızlanma çabasıyla ekonomiyi küreselleştirenpostmodern dönüşümleri yatmaktadır. Bu şartlar altında ticarileşen ve liberalleşenhavalimanı işletmeciliği havacılık dışı gelirlerini arttırmaya gereği duymuş, öncelikleotopark, terminal perakendesi ve reklam gelirlerine yönelmiş, ardından da havayolutaşımacılığıyla küresel ağlara, çok biçimli ulaşımla yerel ağlara iyi bir şekilde bağlanmışolan arazilerini havalimanı kenti konseptiyle iş alanları olan geliştirmeye başlamışlardır.Ancak günümüzde havalimanları çok daha geniş ölçekte bir kentsel coğrafyayı kentsel,ticari ve endüstriyel olarak etkilemektedirler. Havalimanı bölgesi, Airport Metropolis,Aerotropolis gibi kavramlar bu bağlamda farklı kentsellikleri ifade etmektedirler.Türkiye'de de özellikle ülkenin en gelişmiş bölgesi olan İstanbul kentsel alanındahavalimanlarının bu dönüştürücü etkisinden söz edilebilir. Bu nedenle AtatürkHavalimanı bir havalimanı kenti gelişimi olarak, Sabiha Gökçen Havalimanı da birAerotropolis gelişimi olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, airports are transformed into the urban centers of many commercial andindustrial development either related or unrelated to aviation. In the background of theurban centralization of airports, there stands a set of transformation processes inaviation, airport management, urbanism and global economy. Major airportmanagements which have been liberalized and commercialized under thesecircumstances tried to increase their non ? aviation revenues by car parking, terminalretailing and advertisement facilities. Then they marketed their lands which areconnected to global networks by air and to local networks by intermodal surfacetransport. Nowadays, airports are affecting a broader urban landscape in urban,commercial and industrial aspects. In this sense, concepts like Airport Region, AirportMetropolis, Aerotropolis define different urbanizations at their own landscapes. InTurkey, especially in Istanbul metropolitan region where is the most developed region ofthe country, this transformational processes of airports in urban landscapes are worthto research. For this reason, Atatürk Airport is researched in terms of Airport Cityconcept and Sabiha Gökçen Airport as an Aerotropolis concept.